Sandomierz. Rok Cypriana Kamila Norwida. Muzeum Diecezjalne prezentuje rysunek twórcy - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Sandomierz. Rok Cypriana Kamila Norwida. Muzeum Diecezjalne prezentuje rysunek twórcy

0

24 września 2021 roku minie dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Muzeum Diecezjalne zachęca do obejrzenia rysunku poety opatrzonego tytułem „Mędrzec”.

Ten jedyny zachowany w Sandomierzu rysunek poety prezentowany jest na stałej ekspozycji w Domu Długosza. Cenne norwidianum pochodzi z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego (1876-1943), wielkiego darczyńcy Muzeum Diecezjalnego, któremu ofiarował duże zbiory o charakterze artystycznym i patriotyczno-narodowym, zadziwiające bogactwem i różnorodnością.

Cyprian Kamil Norwid, jak przypomina dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, był przede wszystkim poetą, ale także malarzem, rysownikiem i sztycharzem. – Znajdujący się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego „Mędrzec” to kameralne, wymowne studium opisane wyrafinowaną linią, obrazującą silne emocje autora, wieloznaczne, nasuwające rozmaite interpretacje. Możemy się domyślać, że wygląd przedstawionej postaci koresponduje z cechami powierzchowności autora. Nade wszystko jest to przedstawienie  myśliciela, mędrca, symboliczne wyobrażenie samotności, melancholii, niewoli i opuszczenia. Charakteru uniwersalnego nadaje temu przedstawieniu klepsydra, trzymana przez „Mędrca” w dłoniach. Jest  symbolem przemijania i śmierci, która dla chrześcijan nie jest jednak kresem. Ikonografia wypracowana przez Norwida dotyka spraw ostatecznych, wiary, moralności, które poruszały wyobraźnię poety. Jest pełna metafor i refleksji filozoficznych  o  profetycznym przesłaniu – podkreśla dr Urszula Stępień.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.