Sandomierz. Rywalizowali w grze strategicznej "Wrzesień 39" [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Sandomierz. Rywalizowali w grze strategicznej „Wrzesień 39” [zdjęcia]

0

Około 30 licealistów zmagało się z grą strategiczną „Wrzesień 1939”. Została ona rozegrana w sobotę w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Rywalizację poprzedziły staranne przygotowania. 

Wszystko, co było potrzebne do rozegrania turnieju, czyli makiety terenów, na których odbywały się potyczki z Niemcami, modele samochodów, sprzętu wojskowego oraz figurki żołnierzy przygotowali sami uczestnicy wydarzenia – młodzi ludzie skupieni wokół modelarni działającej w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Modele zostały wykonane w skali 1 do 72.

Gra symuluje walki między oddziałami polskimi i niemieckimi. Uczestnicy muszą zająć odpowiednie cele, przechytrzyć rywala, wyeliminować jak najwięcej jednostek wroga – wyjaśnił Tomasz Ciach, organizator wydarzenia.

Każdy z uczestników rozegrał trzy bitwy, dysponując pododdziałami wojska składającymi się z własnoręcznie sklejonych i pomalowanych plastikowych modeli.

W trakcie takiej gry można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat uzbrojenia, sposobów walki oraz różnego rodzaju strategii używanych przez ówczesnych dowódców. Zdobyta w taki sposób wiedza zostaje na zawsze – zaznaczył Grzegorz Rawski, uczestnik wydarzenia, uczeń tarnobrzeskiego liceum.

Patronat nad wydarzeniem objął poseł Marek Kwitek, z wykształcenia historyk. Podkreślił on, że gra pomaga w niesztampowy sposób rozwijać zainteresowania historią, można ją stosować na lekcjach jako pomocnicze narzędzie dydaktyczne. Parlamentarzysta z dużym uznaniem wypowiadał się o uczestnikach rywalizacji.

Uczniowie, przygotowując się do gry, muszą zdobyć wiedzę na temat umundurowania i uzbrojenia, przeczytać informacje dotyczące wojny obronnej 1939 roku oraz założeń taktycznych, zarówno strony polskiej, jak i niemieckiej. Gra uczy także współdziałania, niejednokrotnie wymaga wczucia się w rolę dowódcy, który przeprowadza całą operację. Dla mnie ci młodzi ludzie to pasjonaci historii, którzy być może przewyższają wiedzą nauczycieli – mówił poseł.

Spotkanie z grą strategiczną było filmowane przez TVP Historia dla programu pt. „Było nie minęło”.

 Turniej wpisuje się w cykl Ogólnopolskiej Ligi Gry Strategicznej ,,Wrzesień 1939’’, której ostatnia rozgrywka zaplanowana jest w Muzeum Wojska Polskiego na grudzień.

 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź