Sandomierz. Święto winiarzy i miłośników wina [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Sandomierz. Święto winiarzy i miłośników wina [zdjęcia]

0

Miłośnicy wina z różnych stron Polski zjechali na ten weekend do Sandomierza. Czekają na nich degustacje, warsztaty oraz inne atrakcje.

Podczas Święta Młodego Wina prezentuje się 11 winnic. Większość z nich znajduje się na Sandomierskim Szlaku Winiarskim i należy do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Oprócz nich w wydarzeniu uczestniczą dwie zaprzyjaźnione z organizatorami winnice z Podkarpacia.

Impreza została oficjalnie otwarta w sobotę w Zamku Królewskim. Później z dziedzica wyruszył, przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej, winny korowód. Szli w nim winiarze, osoby, które przyjechały na święto oraz gospodarze miasta i powiatu – burmistrz Marcin Marzec i starosta Marcin Piwnik. Kroczyli również członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Na Rynku Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy odebrał od burmistrza klucze do bram miasta. Potem posiadacze „paszportu enoturysty” wyruszyli do lokali na degustacje win. „Paszporty” wykupiło ponad 500 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy również warsztaty, koncert  i pokaz teatru ognia.

Uzyskaliśmy maksimum tego, co mogliśmy, choć pogoda nas w tym roku nie rozpieszczała. Przez większą część lata było parno, później zrobiło się deszczowo. Było za mało słońca i dojrzewanie bardzo spowolniło. Na szczęście we wrześniu warunki się poprawiły i udało się nadrobić opóźnienia. Zebraliśmy owoce dobrej jakości. Jesteśmy zadowoleni z sezonu. Mamy powody do świętowania – powiedział Piotr Mamiński, właściciel Winnicy Nadwiślańskiej.

Anna i Piotr Mamińscy serwują w czasie święta dwa młode wina – białe i różowe.  – Mają one etykiety z wizerunkami ptaków, które występują w okolicach naszej winnicy. Nazwy win to łacińskie nazwy tych ptaków: Rissa, czyli mewa oraz Galerida – dzierlatka, bo jest to młode, trochę trzpiotowate wino – wyjaśniła Anna Mamińska.

Niedziela będzie Dniem Otwartych Piwnic. Winiarze zapraszają do siebie wszystkich zainteresowanych.

Relacja z wydarzenia w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

 

Zostaw odpowiedź