Władysław Waza na turnieju w Sandomierzu [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Władysław Waza na turnieju w Sandomierzu [zdjęcia]

4

Zbrojni opanowali w sobotę Sandomierz. Przenieśli mieszkańców i turystów do wydarzeń sprzed 400 lat. W Królewskim Mieście odbył się turniej rycerski, towarzyszący Jarmarkowi Jagiellońskiemu.

Bohaterem turnieju był królewicz Władysław Waza, powracający ze zwycięskiej bitwy stoczonej pod Chocimiem.  Królewicz wjechał uroczyście wraz z oddziałem wojsk sandomierskich na Rynek. Tam powitał go ówczesny starosta sandomierski Stanisław Lubomirski. Na cześć gościa zarządzono wielki turniej rycerski. Swoimi umiejętnościami popisywali się szermierze, pikinierzy oraz strzelcy. Odbył się również bal dworski. Królewicz Waza tańczył z córką wojewody, Małgorzatą. Oddano również hołd bohaterom spod Chocimia. Później zbrojni przenieśli się na błonia, gdzie zaprezentowała się Sandomierska Chorągiew Husarska.

Pokazy oglądali licznie przybyli do Sandomierza turyści. Wyczyny rycerzy nagradzali głośnymi brawami.

Na staromiejskim Rynku nadal trwa Jarmark Jagielloński. Na straganach można kupić rękodzieło, zabawki, regionalne przysmaki, a nawet ciekawe okazy kaktusów i sukulentów. Kramy będą na starówce również jutro.

Dzisiaj  o godzinie 20, na zakończenie pierwszego dnia imprezy, na scenie przy Ratuszu odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Czerwie.

Udostępnij

4 komentarze

  1. Przyjechaliśmy rodzinnie z Gdańska zwiedzać Sandomierz a tu takie miłe zaskoczenie. Świetnie przygotowane merytoryczne pokazy. Dla dzieciaków frajda olbrzymia ale i dla rodziców gratka. Hiper wrażenie robiła defilada Husarii. Gratulacje za przygotowania. Wracamy za rok bankowo. Łukasz B. z rodziną 🙂

  2. Dobrze płacą za te występy przebierańców? Ile i czy wszystkim? Chciałbym się przyjąć na rycerza, jeśli dobrze płacą.

Zostaw odpowiedź