reklama
reklama
Sandomierzanie oddali hołd ofiarom niemieckiego nalotu na dworzec kolejowy [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Sandomierzanie oddali hołd ofiarom niemieckiego nalotu na dworzec kolejowy [zdjęcia]

1

Mieszkańcy Sandomierza upamiętnili ofiary niemieckiego nalotu na dworzec kolejowy w swoim mieście. W sobotę, 3 września, przypadała 83. rocznica tego wydarzenia.

Dworzec kolejowy w Nadbrzeziu był wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym. Wyruszali z niego na wojnę żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów. W czasie nalotów Luftwaffe zginęło 27 osób. Wśród poległych było 12 kolejarzy.

Janusz Stasiak, zastępca burmistrza, mówiąc o tym wydarzeniu, podkreślił, że niechlubną rolę odegrał w nim przedwojenny architekt w sandomierskim magistracie, później, w czasie okupacji, dyrektor huty szkła w Metanie, Herman Prawitz. Był on szefem niemieckiej siatki wywiadowczej. Przekazywał hitlerowcom informacje między innymi o dworcu kolejowym w Sandomierzu.

Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli na dworcu kolejowym w Sandomierzu oraz po to, aby pamiętać o tym i innych podobnych wydarzeniach z II wojny światowej, ale także po to, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec różnych systemów totalitarnych. Bez względu na to, czy są to systemy komunistyczne czy faszystowskie, zawsze w pewnym momencie nie radzą sobie ze swoim krajem i szukają wroga, albo na zewnątrz, jak Hitler, albo najpierw wśród swojego narodu, jak Lenin, Stalin i ich następcy. Nigdy więcej w Europie takich wydarzeń – zaznaczył Janusz Stasiak.

Andrzej Bolewski, radny i prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” mówił o roli dworca w tym mieście. Przypomniał, że według przedwojennej koncepcji Eugeniusza Kwiatkowskiego miał on być strategicznym węzłem kolejowym dla południowo-wschodniej Polski, newralgicznym miejscem dla koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie pomógł w rozwoju Sandomierza i okolic.

– Teraz jest on synonimem degradacji prawobrzeżnej części Sandomierza. Apeluję do świętokrzyskich posłów i do władz samorządowych, aby pomogli przywrócić jego świetność – dodał Andrzej Bolewski.

Potem delegacje, między innymi organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, władz miasta i powiatu oraz harcerze i uczniowie szkół podstawowych, złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie budynku dworcowego.

Modlitwę w intencji poległych odmówił ksiądz Marek Flis, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Na zakończenie uroczystości odtworzony został utwór „Śpij kolego”.

 

 

Jeden komentarz