Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sandomierza [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 18 stycznia
reklama

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sandomierza [zdjęcia]

0

Zuchy i harcerze przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju mieszkańcom Sandomierza i diecezji.

Podczas mszy świętej w kościele seminaryjnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sandomierzu harcerze z miejscowego Hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi. Otrzymali je również burmistrz Marcin Marzec i starosta Marcin Piwnik.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski już po raz trzydziesty pierwszy. Harcerskiej akcji towarzyszyły tym razem hasło: „Światło nadziei”.

Jak podkreśliła podharcmistrz Renata Lachowicz, zwykle reprezentacja Hufca ZHP Sandomierz odbierała ogień w Zakopanem od skautów słowackich. Od dwóch lat jednak, ze względu na obostrzenia pandemiczne, płomień przywożony jest z Kielc. W tym roku pojechała po niego reprezentacja 8 Drużyny Harcerskiej „Watra”, która działa przy szkole w Górach Wysokich.

W czasie mszy wspólnie modlono się o dar pokoju, a także  w intencji druhów i druhen z terenu diecezji. Liturgii przewodniczył biskup Nitkiewicz z udziałem księdza Rafała Kułagi, rektora seminarium, księdza  podharcmistrza Dariusza Sidora, diecezjalnego duszpasterza harcerzy oraz księdza Mateusza Bajaka, harcerskiego kapelana.

Ordynariusz podkreślił w kazaniu, że światełko betlejemskie mówi o narodzinach Pana Jezusa, a przekazywanie go sobie stanowi okazję do spotkania i budowania wzajemnych relacji.

Jesteśmy od siebie zależni i coraz bardziej sobie potrzebni. Świadomość tego powinna ożywiać naszą wyobraźnię, rozpalać kreatywność i mobilizować do działania. Nie chodzi jednak o akcje na pokaz, żeby się wykazać albo zdobyć poklask. Mamy żyć dla siebie nawzajem, tak jak Pan Jezus, który narodził się dla nas w Betlejem. Niech przypomina o tym to światełko, dając światu nową nadzieję – powiedział biskup.

Na zakończenie mszy świętej hierarcha poświęcił opłatki, które harcerze zabrali do swoich drużyn, aby podzielić się nimi podczas organizowanych spotkań wigilijnych. Następnie druhowie i zuchy z drużyn z terenu diecezji oraz mieszkańcy miasta odbierali betlejemski ogień.

W uroczystości wzięli udział harcerze i zuchy z Annopola, Gościeradowa, Dwikóz, Liśnika Dużego, Gór Wysokich oraz Sandomierza.

fot. Diecezja Sandomierska

Zostaw odpowiedź