Sandomierzanie uczcili narodowe święto [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Sandomierzanie uczcili narodowe święto [zdjęcia]

0

 Sandomierzanie uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czasie uroczystości przed Ratuszem przedstawiciele władz mówili o znaczeniu tego aktu oraz o jego przesłaniu dla nas współczesnych.

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Później uczestnicy obchodów przeszli na Rynek. Tam przed Ratuszem odbyła się uroczystość patriotyczna.

Poseł Marek Kwitek przypomniał, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podkreślił, że dzięki niej obudzono naród i wskazano drogę reform. – Konstytucja towarzyszyła Polakom przez cały wiek XIX i XX. Była symbolem suwerenności i niepodległości, pokazywała, że stać nas na wielkie reformy. Patrząc na nią, powinniśmy pamiętać, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje, że nie możemy w imię walki politycznej czy partyjnej doprowadzać do podziałów, bo zawsze dla nas źle się to kończyło. Kiedy naród polski skupia się wokół państwa, jesteśmy silni, wrogowie zewnętrzni nie są w stanie nam zaszkodzić. To jest przesłanie, które płynie do nas współczesnych: miłość, patriotyzm zgoda i rozstrzyganie naszych spraw tu, w Polsce, a nie na zewnątrz – powiedział parlamentarzysta.

Marcin Piwnik, starosta sandomierski również mówił o znaczeniu aktu z 1791 roku, o tym, iż dał on Polakom nadzieję na to, że można żyć w wolnym i niepodległym kraju. Wolność i niepodległość jest, jak zaznaczył, wielkim darem.

Boli mnie jednak fakt, że dziś konstytucja, która obecnie obowiązuje, z której jesteśmy dumni, która daje mam pełnię praw, broni nas, zapewnia nam bezpieczeństwo, niektórym tak doskwiera. Dlaczego dzieje się tak, że dla korzyści, z chęci powiększania władzy, dotyka się tego najważniejszego dokumentu. Dzisiejszy dzień powinien być przede wszystkim dniem zgody narodowej – podkreślił Marcin Piwnik.

Marcin Marzec zaznaczył, że to, co wydarzyło się w Sejmie w 1791 roku miało uniwersalny przekaz. Jest on aktualny także w obecnych, trudnych czasach. – W chaosie problemów gospodarczych i politycznych, dzięki Konstytucji 3 Maja udało się wyprostować wiele spraw. W tym jednym akcie, nad którym pracowały wielkie umysły doby oświecenia, znalazło się wiele innowacyjnych rozwiązań dla ówczesnej Polski. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że każdy kryzys, który dotyka państwa, a w obecnej sytuacji całe kontynenty, nie jest kryzysem, z którego nie można byłoby wyjść – zaznaczył burmistrz.

Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy ścianie Ratusza. Obchody uświetnił śpiewem chór “Kościuszko” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź