Sandomierzanie upamiętnili 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Sandomierzanie upamiętnili 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich [zdjęcia]

0
1 z 17

Sandomierzanie i turyści wzięli udział w uroczystościach patriotycznych ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, zorganizowanych w sobotę, 11 czerwca, w Królewskim Mieście. Były one połączone ze zjazdem rodzin ułańskich.

Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, inicjator wydarzenia przypominał, że 14 Pułk zasłużył się w wojnie z bolszewikami, między innymi w największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku, stoczonej pod Komarowem, ale wsławił się również w wojnie obronnej 1939 roku, choćby sławetną szarżą pod Wólką Węglową.

Na co dzień pułk stacjonował we Lwowie. Przy ulicy Łyczakowskiej miał swoje koszary. Postanowiliśmy, że będziemy pielęgnować jego tradycje, ponieważ przed wojną służyło w nim wielu młodych ludzi z Sandomierszczyzny. Od około 10 lat organizujemy uroczystości, aby upamiętnić wydarzenia z 15 czerwca 1919 roku, kiedy ułani wkroczyli po raz pierwszy w granice Polski przez Śniatyń – powiedział Karol Bury.

Uroczystości na staromiejskim Rynku rozpoczęła defilada grupy rekonstrukcyjnej Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w barwach 14 Pułku. Później odczytane zostały listy przesłane przez inne organizacje kultywujące pamięć o kawalerzystach. Odbył się apel pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Na zakończenie pokazana została inscenizacja wydarzenia ze Śniatynia.

Uroczystości przyglądał się z uwagą Zygmunt Szymański, mieszkaniec gminy Zaleszany. Jest on bratankiem Mariana Szymańskiego, który służył w 14 Pułku. – Stryj walczył pod Wólką Węglową. Uczestniczył również w walkach nad Bzurą. Później należał do oddziału partyzanckiego „Ojca Jana”, który stacjonował w Lasach Lipskich i Lasach Janowskich. Brał udział w bitwie na Porytowym Wzgórzu. 1 maja 1945 roku, gdy wracał z narady organizacyjnej, został postrzelony przez patrol UB. Zmarł na stole operacyjnym – wspominał pan Zygmunt.

Przyznał on, że po stryju zachowało się niewiele pamiątek. W powojennej rzeczywistości starano się zatrzeć pamięć o ułanach jazłowieckich. Na szczęście teraz pamięć ta jest przywracana.

W uroczystościach uczestniczyli żołnierze Wojska Polskiego. Druga część wydarzenia odbyła się na błoniach. Przygotowano tam piknik żołnierski, któremu towarzyszyły atrakcyjne pokazy ułańskie.

1 z 17

Zostaw odpowiedź