---
Sandomierzanie w drodze do sulisławskiego sanktuarium [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Sandomierzanie w drodze do sulisławskiego sanktuarium [zdjęcia]

0

Około 200 pątników wyruszyło we wtorek rano (7 września) z Sandomierza na uroczystości odpustowe do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Historia tego pielgrzymowania sięga lat przedwojennych.

Pielgrzymi wyszli na szlak po mszy świętej odprawionej w bazylice katedralnej. Wśród pątników są osoby w różnym wieku. Sporą grupę stanowią uczniowie sandomierskich szkół.

Teresa Jopek przyznała, że zdecydowała się na udział w pielgrzymce z potrzeby bycia razem z innymi. – Pandemia sprawiła, że musieliśmy się izolować. Tutaj jesteśmy razem. Jest z nami duża grupa młodzieży. Daje to poczucie radości. Myślę, że wspólnie pokonamy trudy drogi – mówiła Teresa Jopek.

Barbara Strugała powiedziała, że idzie do sanktuarium z intencjami dziękczynno – błagalnymi za siebie i swoich bliskich. – Ale idę również, aby być razem z innymi ludźmi, którzy – choć czasami o tym zapominamy – są naszymi siostrami i braćmi – dodała pani Barbara.

O potrzebie budowania jedności mówił poseł Marek Kwitek.  – Moja decyzja o udziale w pielgrzymce zapadła wczoraj podczas debaty w sejmie. Okazało się, że sprawy, które nie powinny dzielić, dzielą. Są negatywne emocje – złość, a nawet nienawiść. To bolesne. Chciałbym również sam się wyciszyć i znaleźć czas na refleksję. Pielgrzymowanie do Matki Bożej Sulisławskiej to dobra okazja do tego, a trasa jest na tyle atrakcyjna, że może wpłynąć pozytywnie na stan duszy i umysłu – zaznaczył poseł.

Pątnicy mają do pokonania niemal trzydziestokilometrową trasę. Do sulisławskiego sanktuarium dotrą w godzinach popołudniowych. O godzinie 18 odprawiona zostanie tam msza św. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Później będzie procesja różańcowa i apel maryjny.

W środę, 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Sulisławicach odbędą się główne uroczystości odpustowe.

Piesze pielgrzymki z Sandomierza do Sulisławic były popularne w okresie przedwojennym. Ich propagatorem był bł. Antoni Rewera, męczennik z Dachau, proboszcz sandomierskich parafii. Ostatnia odbyła się w 1938 roku. Tradycję pielgrzymowania do Częstochowy Ziemi Sandomierskiej wskrzesił po kilkudziesięciu latach przerwy, 15 lat temu, ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii św. Pawła.

 

 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź