reklama
Sandomierzanie złożą hołd powstańcom - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 12 sierpnia
reklama

Sandomierzanie złożą hołd powstańcom

0

Uroczystości upamiętniające 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbędą się w piątek, 22 stycznia w Sandomierzu. 

Miejscem głównych uroczystości będzie kościół św. Józefa, związany z narodowym zrywem roku 1863. – Klasztor oo. Reformatów zapisał piękną kartę w walce Polaków o wolność ojczyzny, tu odbywały się manifestacje patriotyczne, a bracia reformaci mocno zaangażowali się w przygotowania powstańcze i zapłacili za to kasatą klasztoru przez władze rosyjskie – przypomina poseł Marek Kwitek, współorganizator obchodów. – Złożymy kwiaty i zapalimy znicze w miejscu, w którym sandomierzanie postawili w 1863 roku krzyż z koroną cierniową, symbolizującą cierpienia polskiego narodu. Umieszczono na nim napis „Pamięci ofiar poległych w dniu 25 i 27 II i 8 IV 1861 roku w Warszawie – miłość, równość i braterstwo Polaków”. Zapalając znicze na mogiłach trzech powstańców spoczywających na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, w sposób symboliczny przywracamy pamięć o wszystkich bohaterach powstania styczniowego, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Zapalenie zniczy na grobach por. Ignacego Marynowskiego, por. Lamberta Nejmarka i ks. Tomasza Sokalskiego zaplanowane jest na godzinę 17.30. Msza św. w kościele św. Józefa odprawiona zostanie o 18. Po nabożeństwie zostaną wygłoszone przemówienie okolicznościowe. Po nich nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem stojącym przy świątyni.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.