Setne urodziny pani Gizeli! - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

Setne urodziny pani Gizeli!

0

Pani Gizela Krajewska z Radomyśla nad Sanem we wtorek, 5 maja, ukończyła 100 lat

Pani Gizela znana jest w środowisku lokalnym jako społeczny animator, bezinteresowna organizatorka corocznych pochodów Zapusty. To przede wszystkim dzięki jej wytrwałości i zapałowi tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. Jaka sama kiedyś mówiła – Zapusty to Jej dzieci, które dostarczają Jej radości i stanowią sens Jej życia.

Pani Gizela ciszy się dużą sympatią społeczną, mieszkańcy szanują Ją za kultywowanie tradycji i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie, tłumacząc jednocześnie ich wartość potomnym. Tym samym pani Gizela pozostawia po sobie ślad głęboko tkwiący w świadomości lokalnej społeczności.

Przemarsz zapustników Gizela Krajewska organizowała od początku lat 60. ubiegłego wieku, a uczestniczyła w nich jeszcze w latach 30. – Zapustnikami byli wówczas obaj moi stryjowie, Fredek i Kazik. Jako mała dziewczynka biegałam za nimi. Pamiętam, że stryj Fredek niósł dużą kartkę, na której z humorem potraktowano władze gminne. Stroje zaś nie były tak ładne jak teraz. Stryj wkładał sobie kapotę na lewą stronę i przepasywał się powrósłem. W latach 60. malowaliśmy też twarze. Potem nastały plastikowe maski – wspominała pani Gizela.

Do tego ważnego wydarzenia przygotowywała się przez cały rok, szyjąc i kompletując stroje dla całego orszaku paradnego. Mawiała, że żyje od Zapustów do Zapustów”.

Zobacz także:
– Andrzej Sarwa, pisarz z Sandomierza nominowany do rosyjskiej nagrody literackiej
– Czołowe zderzenie w Gorzycach. Cztery osoby ranne, w tym 3-letnie dziecko. Droga całkowicie zablokowana!
– Śmierć w bloku na ul. Wyspiańskiego w Tarnobrzegu [zdjęcia] [wideo]

Jej działalność społeczną docenił samorząd gminny, wpisując ją w 2003 roku do „Księgi Zasłużonych dla Gminy Radomyśl nad Sanem”, a w 2005 roku otrzymała nagrodę starostwa powiatowego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W ostatnim czasie, ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia, Pani Gizela nie uczestniczyła już tak aktywnie w Zapustach. Obecnie nie mieszka w Radomyślu, przebywa u rodziny w Legnicy. Władze gminy, pamiętając o Szanownej Jubilatce i tej wyjątkowej rocznicy przesłały Jej prezenty i gratulacje i życzenia zdrowia, pomyślności oraz nieustającej pogody ducha.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.