Setne urodziny świętował Mieczysław Korczak, żołnierz legendarnego oddziału „Jędrusie” - Tygodnik Nadwiślański
środa, 1 grudnia
kondolencje
reklama

Setne urodziny świętował Mieczysław Korczak, żołnierz legendarnego oddziału „Jędrusie”

0

Prawdopodobnie ostatni żyjący członek oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, Mieczysław Korczak pseudonim Dentysta, skończył 9 stycznia 100 lat.

Pułkownik Mieczysław Korczak urodził się w Połańcu i mieszkał tam do momentu ukończenia szkoły powszechnej. Potem, wraz z rodziną, przeprowadził się do Warszawy, gdzie kontynuował edukacje w szkole średniej. Egzamin maturalny złożył już po wybuchu wojny, na tajnych kompletach. Już jako młody chłopak pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza, doktora Stolarskiego, którego był asystentem. Doktor Stolarski uczył go jak leczyć i usuwać zęby, a także jak szyć i opatrywać rany.

W 1942 roku rodzina Korczaków wróciła do Połańca, a młody Mieczysław związał się szybko z działającym w okolicy oddziałem „Jędrusiów”. Nosił pseudonimy Dentysta i Zagorzujko. Był jednym z redaktorów konspiracyjnego pisma „Odwet”. Podczas jednej z akcji został ranny w nogę. Odłamek, którym został zraniony, usunięto mu dopiero pół wieku później.

Po wojnie Mieczysław Korczak ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi i w 1951 roku przyjechał do Tarnowa, gdzie mieszka do dziś. Jest honorowym obywatelem miasta.

W rodzinnym Połańcu przez wiele lat współorganizował spotkania kombatantów z oddziału „Jędrusiów”.

Fot. R. Staszewski

Minolta DSC

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.