Siarkowi górnicy uczcili swoja patronkę. Barbórka w tym roku skromniejsza niż zazwyczaj [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Siarkowi górnicy uczcili swoja patronkę. Barbórka w tym roku skromniejsza niż zazwyczaj [zdjęcia]

0
1 z 6

Z powodu pandemii tegoroczna Barbórka w Staszowie miała skromniejszą niż zazwyczaj formułą. Ograniczona została jedynie do uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Barbary – patronki górniczego trudu.

Święta Barbara, o czym przypomniał w homilii przewodniczący liturgii kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ks. Roman Janiec, patronuje również hutnikom i gazownikom, stąd też w uroczystości poza pracownikami Grupy Azoty Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie, uczestniczyli również pracownicy Hut Szkła Gospodarczego prezesa Tadeusza Wrześniaka oraz Polskiej Spółki Gazownictwa w Staszowie.

Barbórkowe życzenia składali obecnym m.in. wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, posłowie Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, starosta staszowski Józef Żółciak oraz burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, który zaznaczył, że staszowski kościół pod wezwaniem św. Barbary został wzniesiony przez górników z Grzybowa, a „Siarkopol” w minionych latach miał ogromne znaczenie dla rozwoju miasta. 

Marek Kwitek podkreślił, że bez pracy górników oraz hutników niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu dziedzin życia. – Barbórka jest szczególną okazją, aby nisko pokłonić się ludziom wykonującym te zawody i życzyć zadowolenia z pracy – mówił parlamentarzysta.

Grupa Azoty „Siarkopol” w Grzybowie to od lat jeden z największych pracodawców w regionie. Kopalnia siarki należąca do przedsiębiorstwa działa na terenie gminy Osiek. Aktualnie prowadzone są intensywne działania zmierzające do uruchomienia eksploatacji nowych złóż. W obszarze zainteresowania firmy leżą przede wszystkim pokłady zlokalizowane na terenie gminy Połaniec – tzw. złoża Rudniki i Rudniki II. Prowadzone są ponadto rozmowy z władzami Baranowa Sandomierskiego na temat ewentualnego wykorzystania złóż siarki rozpoznanych na tamtym terenie.  Fot. J. Mazankabarbórka 2021

1 z 6

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.