Sikorski Model Show za nami! ZDJĘCIA!

0

Gdyby nie fatalna pogoda, która na połowę soboty sparaliżowała ruch drogowych w regionie stalowowolskim, trudno byłoby wejść do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy Hutniczej. Odbywała się tutaj jednak z największych imprez modelarskich w kraju, Sikorski Model Show `2017, połączona z V Ogólnopolskim Konkursem Modelarskim. W kilka godzin miejsce imprezy odwiedziły tysiące ludzi.

Pomimo śnieżycy i trudności komunikacyjnych do szkoły „przy basenach” przybywała nie tylko interesująca się modelarstwem oraz wojskowością młodzież, ale całe rodziny. Trudno się dziwić. Do rozgrywanego w piątek praktycznie bez publiczności konkursu zgłoszono ponad 500 modeli, przywiezionych przez modelarzy praktycznie z całego kraju, oraz z Czech. Kolejnych kilkaset dołączyło do nich w sobotę, kiedy odbywała się część festiwalowa „SMS”. Oprócz modeli, kartonowych i plastikowych, będących największą atrakcją dnia i pretekstem do spotkania, organizatorzy przygotowali prawdziwe rarytasy. Przed wejściem do budynku zaprezentowano dwa „modele pełnoskalowe”, czyli autentyczne pojazdy wojskowe, produkowane w Stalowej Woli, niezwykle rzadko udostępniane cywilnej publiczności. Obok prototypu kołowej armatohaubicy „Kryl” z HSW stanął transporter opancerzony „Oncilla” spółki MISTA. Całą małą aulę szkoły zajęła unikatowa ekspozycja, którą przez kilkadziesiąt godzin poprzedzających otwarcie wystawy przygotowywali Jacek Sułowski z Krakowa oraz Ryszard Mazurkiewicz z Warszawy, bohaterowie publikacji w TN z 22 grudnia, „Wolność w skali 1:6”. Przywieźli oni do Stalowej Woli nie tylko ponad 350 perfekcyjnie wykonanych figur żołnierzy różnych formacji z okresu I i II wojny światowej, ale też kilkadziesiąt imponujących modeli sprzętu wojskowego. Jedną z jego gwiazd był, eksponowany obok kilkunstu innych wykonanych w metalu maszyn wojskowych w skali 1:6, chyba jedyny w Polsce model „Królewskiego Tygrysa” z końca II wojny światowej, ważący blisko 100 kg. Takiej ekspozycji w naszej części kraju dotychczas nie zorganizował nikt! Dla tych, którym nie udało się odwiedzić ZSP-1 w dniach imprezy, mamy świetną wiadomość: ta ekspozycja pozostaje tutaj najprawdopodobniej do ostatniego tygodnia lutego, co umożliwi jej zwiedzenie tym, którzy nie będą mogli z różnych powodów zobaczyć jej w piątek lub sobotę. To jest znakomita propozycja na ferie.

Poza tymi hitami były jeszcze inne atrakcje: giełda modelarska, stoiska licznych wydawnictw, warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży, wystawy prac plastycznych, ekspozycje przygotowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Swoje stoiska miały też liczne instytucje związane z wojskowością, np. ośrodek badań poligonowych WITU w Stalowej Woli. Znakomicie uzupełniły je trwające non stop prezentacje grup rekonstrukcyjnych, których członkowie wypełnili cały budynek szkoły. Można było spotkać oficerów Wehrmachtu, wśród nich – samego marszałka Goeringa, enkawudzistów i czerwonoarmistów, amerykańskich żandarmów i obwieszonych medalami generałów, żołnierzy polskich różnych formacji znanych z historii, pilotów, marynarzy, spadochroniarzy, współczesnych „specjalsów”. Każdy w idealnie oryginalnym umundurowaniu i oporządzeniu, z oryginalną bronią i wyposażeniem. Było mnóstwo oryginalnej, nierzadko unikatowej broni, w części – wykopanej dosłownie spod ziemi.

Ważnym uzupełnieniem „SMS” były trwające przez cały dzień, zajmujące wykłady dla miłośników militariów, historii wojskowości i modelarstwa. Można było poznać nieznane fakty z życia legendarnego konstruktora polskich samolotów myśliwskich Z. Puławskiego, dowiedzieć się ciekawych rzecz o moździerzu „Rak” z Huty STALOWA WOLA, poznać działania amerykańskiego lotnictwa w wojnie wietnamskiej, tajniki zaawansowanego modelarstwa w skali 1:6 czy dowiedzieć się o wyczynach polskich desantowców w słynnych operacjach II wojny światowej „Market-Garden”.

TYGODNIK NADWIŚLAŃSKI był medialnym patronem tej imprezy. (r)

 

Share.

Comments are closed.