Śmieci ostro w górę [W najnowszym TN]

1

Tarnobrzeżan czeka pięćdziesięcioprocentowa podwyżka opłaty za odbiór śmieci. Zamiast 6 złotych za osobę miesięcznie będą płacić 9. A wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie jeszcze drożej.

W przetargu ogłoszonym przez Urząd Miasta wystartowały dwie firmy – FCC Tarnobrzeg (dawniej .A.S.A) i MZK Stalowa Wola. Wygrała ta pierwsza – oferując wspomnianą wyżej cenę za śmieci segregowane i 13 zł od osoby za śmieci niesegregowane (do tej pory było to 10 zł). Będę one obowiązywać przez najbliższy rok. Oferta zza między była zdecydowanie wyższa – 16 zł za śmieci segregowane i 20 za niesegregowane.

Ceny, niestety, wzrastają. Wiem, że to żadne pocieszenie dla naszych mieszkańców, ale warto wiedzieć, że w okolicznych gminach wysokość opłat to nie 9, a około 13 złotych – komentuje prezydent Grzegorz Kiełb. – Skąd ta podwyżka? Po pierwsze: śmieci do odebrania jest zdecydowanie więcej, niż w poprzednich latach. Po drugie: pierwsze przetargi to była walka o to, aby nowo powstałe instalacje przetwarzania odpadów, które posiadają u nas w regionie akurat te dwie fi rmy, były zapełnione. Są one bowiem w stanie zarabiać na siebie tylko wtedy, gdy są pełne. To była walka o klienta, nawet kosztem tego, że właściciele firm nie będą osiągać zysków. Dlatego fi rmy proponowały jak najniższe ceny. Teraz podchodzą do tego realnie… (rn)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”.

Share.

1 komentarz

  1. W sam raz dla emerytów. W ubiegłym roku dostali podwyżki od 3-10 złotych.