reklama
reklama
Smoki, anioły i nobliści. Dziś otwarcie niezwykłej wystawy [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Smoki, anioły i nobliści. Dziś otwarcie niezwykłej wystawy [zdjęcia]

0

W scenerii średniowiecznych murów Szydłowa odbyła się kolejna edycja pleneru rzeźbiarskiego z udziałem artystów z całego kraju. Dziś zobaczyć będzie można efekty ich pracy.

Historia plenerów rzeźbiarskich w Szydłowie rozpoczęła się w 2007 roku. To wtedy, po raz pierwszy do miasteczka zjechali twórcy z różnych stron Polski. Kolejne edycje Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie we współpracy z gminą Szydłów realizowało do 2011 r., a w 2014 r. odbył się plener, podczas którego wyrzeźbiono polskich noblistów i innych słynnych Polaków. W ubiegłym roku znów zaproszono artystów do Szydłowa i powstały kolejne rzeźby zdobiące zabytkowe miasteczko: ławeczki z bajkowymi postaciami, Światowid, postaci królów.

W tym roku plener rozpoczął się 12 września i trwał dziesięć dni. Wzięli w nim udział: Edmund Szpanowski z Sierpca, Stanisław Panfil z Mogilna, Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna i Michał Grzymysławski ze Szczytna. Każdy z nich wykonał po dwie rzeźby.

– Tematyka była zróżnicowana. Artyści stworzyli dwie ławeczki: jedną z Koszałkiem Opałkiem, a drugą z aniołem, którą ustawimy przy naszej bożonarodzeniowej szopce w grudniu. Powstała także sympatyczna wiewiórka oraz smok – mówi Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie.

Spod dłuta artystów wyszły ponadto: mnich średniowieczny, który znajdzie swoje miejsce w ruinach szpitala i kościoła św. Ducha, Święty Florian oraz rycerz strzegący bram miasta. Wyrzeźbiono również postać Olgi Tokarczuk, która uzupełni panteon polskich noblistów zdobiących skwer przed Synagogą.

 22 września o godz. 16 zaplanowane jest otwarcie wystawy poplenerowej i prezentacją powstałych rzeźb.

Fot. arch.

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź