Stalowa Wola najtańszym miastem na Podkarpaciu – wynika z rankingu firmy Curulis - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Stalowa Wola najtańszym miastem na Podkarpaciu – wynika z rankingu firmy Curulis

1

W rankingu firmy doradczej Curulis, Stalowa Wola przoduje w całym województwie podkarpackim pod względem najniższych wydatków komunalnych. – Stalowa Wola jest najtańszym miastem w regionie i jednym z najtańszych miast w Polsce – zaznaczył prezes MZK, Radosław Sagatowski.

Jak wynika z rankingu firmy doradczej Curulis, mieszkańcy Stalowej Woli ponoszą najniższe opłaty za odpady komunalne na całym Podkarpaciu. – Podjęliśmy wspólnie z radnymi decyzję, że w najbliższym roku budżetowym 2022 ta opłata nie będzie podnoszona. W Polsce słyszymy o dość drastycznie rosnących kosztach za wywóz odpadów, który średnio wynosi ponad 30 złotych od osoby. 13 złotych w Stalowej Woli to stawka bardzo atrakcyjna – tłumaczy prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zobacz także: 
– Napad w galerii w Stalowej Woli! Napastnicy zatrzymani [AKTUALIZACJA]

Pracownicy stalowowolskiego magistratu chwalą się również niską opłatą podatku od nieruchomości. – Nasza stawka dla osób fizycznych wynosi 48 groszy, co w stosunku do stawki maksymalnej, jaką przewiduje ustawodawca na rok 2022 to jest około 54 %, czyli ponad połowę więcej miasto mogłoby inkasować od mieszkańców – mówił skarbnik miasta Michał Buwaj.

Na niskie opłaty komunalne składają się również roczne koszty wodościeku i usług Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli. Prezes MZK, Radosław Sagatowski porównuje ceny opłat za wodę i ścieki w Tarnobrzegu i Rzeszowie. – Średni koszt w Stalowej Woli dla 3-osobowej rodziny przy zużyciu 3 metrów sześciennych wody wynosi około 85 złotych brutto. Dla przykładu w Rzeszowie to blisko 100 zł, a w Tarnobrzegu, po sąsiedzku, 125 złotych – mówi prezes MZK. Jak dodaje szef spółki, również ceny biletów komunikacji miejskiej wynoszą 2,20 zł, nie zmieniają się od 10 lat i są najniższe spośród kilku wymienionych miast w regionie.

Jak dodaje prezydent Stalowej Woli, budżet na rok 2022 został opracowany bez zawarcia w nim podwyżki podatków, ani dla mieszkańców, ani dla przedsiębiorców. Więcej informacji znalazło się w filmie, który publikujemy poniżej. Wideo: UM w Stalowej Woli

Jeden komentarz

  1. zygi swietokrzyskie na

    brawo stalowka stolica polnocnej galicji i regionu sandomierskiego