Zamknij

Stalowa Wola - turystyczną perłą?

16:08, 09.08.2016 TN
Skomentuj

Od 4 sierpnia na skwerze przy Bibliotece Międzyuczelnianej (ul. Popiełuszki) w Stalowej Woli podziwiać można, oczywiście za darmo, kolejną wystawę plenerową. Tym razem Muzeum Regionalne, organizator ekspozycji, zwraca uwagę na niezwykłe walory miasta, w którym tradycja spotyka się nowoczesnością.

Stalową Wola, jak wiadomo, wzniesiono tuż przed II wojną światową, w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do dzisiaj zachowało unikatowy zespół architektury modernistycznej i przemysłowy charakter. Z biegiem czasu, rozrastając się wchłonęło miasteczko Rozwadów oraz Charzewice wraz z ich bogatą, wielowiekową historią.

Czy Stalowa Wola, najczęściej przedstawiana jako dynamiczny i nowoczesny ośrodek przemysłowy i akademicki, może stanowić atrakcję dla turystów? Odpowiedzią na to pytanie jest jej obecność na turystycznych szlakach tematycznych, biegnących nie tylko przez Podkarpacie. MR przygotowało wystawę prezentującą atrakcje czterech szlaków przebiegających przez miasto. Wszystkie, z racji swego historycznego charakteru, pozostają w kręgu zainteresowań Muzeum, które jest pomysłodawcą i organizatorem dwóch z nich. Pozostałe dwa promuje przy współpracy z Podkarpacką Regionalna Organizacją Turystyczną.

Z inicjatywy MR wytyczono Szlak Rodowych Gniazd Lubomirskich biegnący przez tereny południowo-wschodniej Polski, zachodniej Ukrainy i północnej Słowacji, (www.szlak-lubomirskich.stalowawola.pl). Swój początek ma w Stalowej Woli, zaś kończy się w Wiśniczu, łącząc miejsca związane z działalnością magnackiego rodu. Na Szlaku uwzględniono miejscowości, w których zachowały się rezydencję bądź fundacje Lubomirskich, jak również inne ciekawe ze względów historycznych miejsca. Charakterystyka Szlaku sprawia, iż bez względu na to czy zwiedzany jest on w całości, we fragmentach znajdujących się w jednym z krajów, czy też w formie np. weekendowych wypadów do poszczególnych miejscowości, nie traci na swej atrakcyjności.

Kolejnym pomysłem MR jest Szlak Architektury Art Deco (http://muzeum.stalowawola.pl/_ext/art_deco_szlak/), łączący dwa miasta - Lwów i Stalową Wolę. Projekt ten stanowi propozycję skierowaną przede wszystkim do fascynatów przedwojennej architektury i sztuki użytkowej. Jego celem było wydobycie z cienia ciekawych architektonicznie obiektów z początków XX wieku, bardzo często niedostrzeganych wśród bogactwa zabytków architektury galicyjskiej metropolii.

Kolejny, Szlak Architektury Drewnianej (http://sad.podkarpackie.travel/) ma na celu ocalenie od zapomnienia zabytków architektury, kultury i sztuki ludowej. Na 9 trasach wytyczonych na Podkarpaciu zobaczyć można unikatowe cerkwie i kościoły, urokliwe dworki i pałacyki, kapliczki, karczmy czy leśniczówki. Szlak wiedzie również do skansenów, w których zgromadzono wiele pradawnych wiejskich chałup, budynków charakterystycznych dla zabudowy małomiasteczkowej oraz budowli z kręgu zabytkowej techniki, takich jak np. wiatraki. Wśród wyeksponowanych zabytków jest stalowowolski kościół św. Floriana. Wiele z obiektów znajdujących się na Szlaku figuruje w międzynarodowym spisie zabytków UNESCO.

Ostatni, Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych (http://ogrody.podkarpackie.travel/) tworzą 33 obiekty rozsiane po całym Podkarpaciu. Wśród nich jest rozwadowski "Zamek Lubomirskich" wraz ze swym ogrodem. Założeniem organizatorów było połączenie powszechnie znanych atrakcji turystycznych, takich jak Łańcut czy Krasiczyn, z miejscami nieznanymi przeciętnemu turyście, jak Żarnowiec, Kombornia czy Dubiecko.

Atrakcje turystyczne regionu można zobaczyć wyruszając rowerem na trasy szlaku Green Velo. Obiekt stalowowolskiego Muzeum posiada rekomendację MPR (Miejsca Przyjaznego Rowerzystom) na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Więcej o szlakach turystycznych dowiedzieć się można w Muzeum Regionalnym, w którym działa Punkt Informacji Turystycznej. Tu dostępne są przewodniki, mapy i informatory. Publikacje można zamówić także online http://muzeum.stalowawola.pl/sklep/

MR zachęca również do odwiedzenia swego profilu na FB https://www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola/, gdzie ogłoszony został konkurs. Można wygrać książkowe nagrody i przeżyć wakacyjną przygodę na muzealnych szlakach! Liczy się pomysłowość, dociekliwość w zdobywaniu informacji i spryt! Na pierwszych 5 osób, które uzyskają jak najwięcej punktów za wskazane odpowiedzi, czekają ciekawe nagrody!

Muzeum przypomina, że dostępne są inne wystawy: fotografii Tomasza Gudzowatego "Closer" (tylko do 4 września) oraz wystawa stała "Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem". (r)

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%