Zamknij

Stalowowolska fabryka IKEA inwestuje w produkcję zielonej energii

19:24, 10.06.2019 TN
Skomentuj
reo

IKEA Industry Stalowa Wola zrealizowała kolejną inwestycję, umożliwiającą wykorzystywanie powstałej w tartaku biomasy do produkcji zielonej energii. Niebawem zakład uruchomi własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać ¼ energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.

Zakład w Stalowej Woli jest największym tartakiem IKEA Industry. Zapewnia tarcicę sosnową, służącą do produkcji mebli z litego drewna w Polsce i na Słowacji.

W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębek i trocin. Dotychczas biomasa była wykorzystywana do produkcji ciepła na potrzeby suszarni. Obecnie, dzięki nowej inwestycji, w zakładzie będzie wytwarzana także energia elektryczna. Surowiec drzewny, który trafia do tartaku, jest w 100% certyfikowany lub kontrolowany FSC®. Oznacza to, że pozyskanie drewna odbywa się w sposób zrównoważony i zgodny z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, zakład stale pracuje nad wdrażaniem rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie zasobów wykorzystywanych do produkcji. Dlatego w Stalowej Woli zostanie uruchomiona elektrociepłownia kogeneracyjna, wytwarzająca energię i ciepło na potrzeby własne tartaku. Najnowsza inwestycja obejmuje turbinę parową o nominalnej mocy produkcyjnej 1,2 MW energii elektrycznej.

.

- Jako część IKEA Industry, bardzo dużą wagę przykładamy do oszczędności i zrównoważonego zarządzania surowcem. Uruchomienie własnej elektrociepłowni pozwala wykorzystywać biomasę w postaci zrębki i trocin do produkcji ciepła użytkowego do suszenia tarcicy oraz teraz także energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania zakładu. Zużycie biopaliwa na miejscu jest także korzystne ze względu na ograniczenie transportu - mówi Michał Kubliński, dyrektor zakładu IKEA Industry Stalowa Wola.

Zrównoważony rozwój to ważna część tożsamości IKEA, co podkreśla Sustainability Manager Andreas Carlsson: - IKEA Industry zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% pomiędzy 2016 r. a 2025 r. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest wykorzystywanie w procesach produkcyjnych wyłącznie odnawialnej energii elektrycznej. Przy tym produkcja energii lokalnie, jak np. w Stalowej Woli, jest najlepszym wyborem. Zakłady IKEA Industry w Polsce kupują energię odnawialną wytwarzaną na farmach wiatrowych.

Budowa własnej elektrociepłowni to kolejna inwestycja, pozwalająca na zrównoważone zarządzanie biomasą powstającą w tartaku. W 2017 roku w Stalowej Woli uruchomiono linie do produkcji pelletu klasy premium, certyfikowanego EN+A1 oraz DIN PLUS.

IKEA Industry, będąca częścią Grupy Inter IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 38 zakładów w 9 krajach, które zatrudniają łącznie około 19 000 pracowników. Każdego roku IKEA Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów IKEA. W Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 000 pracowników w zakładach produkcyjnych w 12 lokalizacjach, w tym: 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 7 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

IKEA Industry Stalowa Wola

Tartak w Stalowej Woli to największy tartak IKEA Industry. Uruchomiony we wrześniu 2014 r., zapewnia tarcicę służącą do produkcji mebli z litego drewna w fabrykach IKEA Industry w Polsce i na Słowacji. Tartak korzysta wyłącznie z surowca certyfikowanego lub kontrolowanego FSC®. W 2017 r. w IKEA Industry Stalowa Wola uruchomiono linię do produkcji pelletu. Tartak zajmuje powierzchnię 25 ha i zatrudnia blisko 100 osób.

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%