Stanisław Radoń, lekarz wynalazca z Wilczyc nagrodzony - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Stanisław Radoń, lekarz wynalazca z Wilczyc nagrodzony

0

Stanisław Radoń, lekarz pracujący w ośrodku zdrowia w Wilczycach, mieszkaniec Sandomierza, został laureatem XIII edycji Konkursu „Świętokrzyski Racjonalizator”. Został nagrodzony za maseczkę chirurgiczną.

Istotą tej innowacji jest uszczelka, którą można zakładać do wszystkich maseczek. Dzięki niej przestrzeń zagłębienia między nosem a policzkiem jest dokładnie wypełniona. Powoduje to, że wydychane powietrze nie przedostaje się do góry i para wodna nie odkłada się na okularach. Taka maseczka, jak podkreśla wynalazca, dobrze chroni także przed wirusami.

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w ubiegłym tygodniu w Kielcach. W ramach „Świętokrzyskiego Racjonalizatora”, organizowanego przez sejmik województwa, rozpatrywane są innowacyjne rozwiązania, które zostały już opatentowane lub zgłoszone do ochrony patentowej. W skład komisji, obok przedstawicieli władz województwa, wchodzą reprezentanci czołowych instytucji otoczenia biznesu i świata nauki z regionu, rzecznik patentowy i przedstawiciel Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Do XIII edycji konkursu zgłoszonych zostało 31 patentów i projektów innowacyjnych.

Stanisław Radoń ma na swoim koncie już ponad 10 petentów w dziedzinie medycyny i rolnictwa, między innymi za opryskiwacz sadowniczy, dynamiczny stabilizator kręgosłupa i endoprotezę stawu biodrowego, a także kilka nagród.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.