Strażacy z Kurozwęk otrzymali sprzęt ratunkowy ufundowany przez Fundację Enea. To m.in. nowoczesna pompa szlamowa [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

Strażacy z Kurozwęk otrzymali sprzęt ratunkowy ufundowany przez Fundację Enea. To m.in. nowoczesna pompa szlamowa [zdjęcia]

0

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach otrzymała nową pompę szlamową wykorzystywaną w walce ze skutkami powodzi i podtopień oraz o deskę ortopedyczną służącą do transportu poszkodowanych. Sprzęt ufundowany został przez Fundację Enea. W uroczystości jego przekazania druhom udział wzięła wiceminister sportu Anna Krupka.

 Nowa motopompa szlamowa dzięki swojej wydajności (1600 l/min) ułatwi walkę ze skutkami nawałnic i powodzi, a także zapewni bardzo sprawną pracę OSP Kurozwęki. Jak podkreślano jest to najmocniejsza z dostępnych na rynku pomp. Natomiast otrzymana deska ortopedyczna posłuży do bezpiecznego transportu z miejsca zdarzenia osób poszkodowanych, u których podejrzewa się urazy kręgosłupa, miednicy lub poważne urazy wielonarządowe. Deska taka sprawdzi się przy przeprowadzaniu akcji ratunkowej lub ewakuacyjnej.

– O skuteczności akcji ratowniczych niejednokrotnie decyduje sprzęt, którym strażacy się posługują. To podstawa bezpiecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Strażacy wspierają nas w różnych akcjach, zarówno tych o charakterze ratunkowym czy ochronnym przed powodzią, jak również w wielu akcjach społecznych – powiedziała Agnieszka Wojdan, prezes Enei Połaniec.

Obecnie w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach jest 45 aktywnie działających strażaków, którzy najczęściej dysponowani są do pożarów traw i lasów, akcji poszukiwawczych, podtopień oraz wypadków i zabezpieczania terenów wodnych, ponieważ dysponują łodzią ratowniczą.

– Motopompa oraz deska ratownicza, którą otrzymała dziś OSP Kurozwęki, bez wątpienia przyczynią się do zapewnienia w większym stopniu bezpieczeństwa mieszkańcom, a strażakom do bardziej profesjonalnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Nie byłoby tego sprzętu, gdyby nie ludzie dobrej woli. Dlatego też w imieniu zarządu i wszystkich druhów OSP Kurozwęki składam podziękowania naszemu wyjątkowemu darczyńcy – Enei, bez wsparcia której nie udałoby się w tak szybkim czasie pozyskać tak ważny i niezbędny dla nas sprzęt. Dziękuję również pani minister Annie Krupce, która stale wspiera jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych – zaznaczył Marcin Kluszczyński, prezes zarządu OSP w Kurozwękach.

W uroczystym przekazaniu sprzętu wzięli udział także: starosta powiatu staszowskiego Józef Żółciak, burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, radni powiatu staszowskiego, a ponadto przedstawiciele świętokrzyskiej komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Sprzęt dla OSP Kurozwęki to nie pierwsza tego rodzaju darowizna od Enei. W ostatnim czasie spółka przekazała połanieckim strażakom defibrylator AED oraz torbę medyczną PSP R1 z wyposażeniem. W poprzednich latach druhowie otrzymali od Enei nową łódź ratowniczą oraz pojazd typu Quad.

Fot. arch.

Zostaw odpowiedź