Świąteczny prezent dla Sandomierza. Są pieniądze na ważną inwestycję drogową - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Świąteczny prezent dla Sandomierza. Są pieniądze na ważną inwestycję drogową

0

Są pieniądze na budowę „Lwowskiej bis” w Sandomierzu, nowej trasy, która ma przejąć ruch tranzytowy. Suma 57 milionów złotych została przyznana na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Nowa droga ma odciążyć ulicę Lwowską na odcinku od mostu na Wiśle w stronę Tarnobrzega i Stalowej Woli. Inwestycja będzie realizowana przez świętokrzyski samorząd, jako obwodnica i część drogi wojewódzkiej numer 723.

 – Drogi są krwioobiegiem gospodarczym. „Lwowska bis” jest ważna także w kontekście ruchu turystycznego i zbytu płodów rolnych. Jej dopełnieniem będzie droga ekspresowa S74 – powiedział poseł Marek Kwitek, który zabiegał o budowę nowej trasy.

Parlamentarzysta przypomniał, że budowa drogi miała ruszyć już w 2013 roku. Nie została ona jednak wpisana przez ówczesne świętokrzyskie władze do kontraktu wojewódzkiego. Z powodu opóźnienia wszelkie przygotowania do realizacji inwestycji, łącznie z opracowaniem dokumentacji i uzyskaniem decyzji środowiskowej, trzeba było powtórzyć.

Możliwość sfinansowania zadania dała znowelizowana Ustawa o Rządowym Programie Rozwoju Dróg. Dzięki nowelizacji o pieniądze na nowe obwodnice mogły ubiegać się także samorządy wojewódzkie.

Trasa ma powstać do 2024 roku. Do tego czasu planowane jest także zakończenie przebudowy starego mostu na Wiśle. Przetarg na realizację tej inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” został już rozstrzygnięty. Obecnie trwają prace nad dokumentacją.

 – „Lwowska bis” z wyjściem na Stalową Wolę i Tarnobrzeg zdecydowanie poprawi drożność komunikacyjną. Nowy system dróg jest niezbędny dla dynamicznego rozwoju Sandomierza i okolic – podkreślił zastępca burmistrza  Janusz Stasiak.

Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta przyznał, że codziennie pokonuje zatłoczony odcinek ulicy Lwowskiej. Nowa droga, jak zaznaczył, sprawi, że ruch w tamtej części Sandomierza będzie płynniejszy i bezpieczniejszy. Dodał, że radni będą dopingować parlamentarzystów w staraniach o pieniądze na trzeci etap inwestycji, czyli budowę odcinka trasy tranzytowej od torów kolejowych do Trześniówki.

– Lepszego prezentu na święta Sandomierz nie mógł sobie wymyślić. To rozwiązanie komunikacyjne to dla miasta być albo nie być – stwierdził radny Krzysztof Szatan.

Dziennie przez most na Wiśle w Sandomierzu i ulicę Lwowską przejeżdża około 21 tysięcy samochodów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.