reklama
Świeczka dla "Jędrusia" - w Tarnobrzegu upamiętnili rocznicę śmierci bohatera [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Świeczka dla „Jędrusia” – w Tarnobrzegu upamiętnili rocznicę śmierci bohatera [zdjęcia]

0
1 z 16

W 79 rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego, legendarnego „Jędrusia”, twórcy jednego z pierwszych oddziałów partyzanckich w okupowanej Polsce, pod tarnobrzeskim pomnikiem upamiętniającym jego i jego oddział, zapłonęły znicze.

Władysław Jasiński był nauczycielem tarnobrzeskiego gimnazjum.  Po wrześniu 1939 roku stworzył w Tarnobrzegu „Odwet” – jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych w Polsce. Potem zorganizował oddział partyzancki, od pseudonimu dowódcy zwany „Jędrusiami”.  Oddział zasłynął wieloma spektakularnymi akcjami przeciwko niemieckim okupantom. W. Jasiński zginął 9 stycznia 1943 roku, zastrzelony przez niemiecką żandarmerię.

Od wielu lat Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i tarnobrzeska Jednostka Strzelecka  2002 im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” organizuje 9 stycznia akcję Zapal świeczkę „Jędrusiowi”. Tradycyjnie odbywa się ona przed pomnikiem W. Jasińskiego i „Jędrusiów” na pl. Tysiąclecia w Tarnobrzegu. W tegorocznym upamiętnieniu bohatera wieli udział tarnobrzescy Strzelcy, prezydent miasta Dariusz Bożek, dyrektor MHMT Tadeusz Zych i grupka tarnobrzeżan.

1 z 16

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.