Szukają dzików. Te żywe przepędzają z Sandomierza [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Szukają dzików. Te żywe przepędzają z Sandomierza [zdjęcia]

2

Blisko 50 osób przemierza okolice Gór Pieprzowych w poszukiwaniu padłych dzików. Przy okazji przeprowadzana jest akcja płoszenia zwierząt z terenu Sandomierza w kierunku gminy Dwikozy. Jest ona odpowiedzią na apele mieszkańców.

W akcji poszukiwania martwej zwierzyny uczestniczą służby weterynaryjne, myśliwi, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażnicy miejscy. Zorganizowano ją w związku z zagrożeniem ASF – afrykańskim pomorem świń. Ryszard Dul, powiatowy lekarz weterynarii przypomniał, że powiat sandomierski jest objęty żółtą strefą ochronną przed tą chorobą.

Padłe, zakażone dziki znaleziono w Tarnobrzegu, czyli tuż przy granicy z naszym powiatem. Bardzo duże zagrożenie jest od strony północy. Ognisko ASF wykryto w powiecie lipskim. Część starachowickiego objęta została w związku z tym czerwoną strefą – powiedział Ryszard Dul.

Akcja płoszenia, towarzysząca tej poszukiwawczej, miała być przeprowadzona wcześniej. Stanęła pod znakiem zapytania, gdy minister obrony narodowej nie wyraził zgody na to, aby uczestniczyli w niej terytorialsi.

Zobacz także:
– Koronawirus – rekord zakażeń na Podkarpaciu. Dobowy raport [25 października]
– Tarnobrzeg. Samochód wjechał w latarnię [zdjęcia]
– Baranów Sandomierski. Wypadek w Woli Baranowskiej [wideo][zdjęcia]

Uczestnicy zaczęli od strony ulicy Żwirki i Wigury. Idą  w kierunku Pieprzówek. Przemieszczają się tyralierą. Nie jest to łatwe ze względu na wysokie i gęste zarośla. Wbrew wcześniejszym informacjom, nie są używane kołatki, gwizdki i inne przedmioty powodujące hałas.

     – Gdy będziemy przechodzić, przeszukując teren, dziki w naturalny sposób będą przemieszczać się w drugą stronę – wyjaśnił Krzysztof Pytel, łowczy z Wojskowego Koła Łowieckiego “Oręż” w Sandomierzu.

Akcja potrwa do popołudnia. Więcej w papierowym wydaniu “Tygodnika Nadwiślańskiego”

.

Udostępnij

2 komentarze

  1. Tez bym zgody nie wyraził na uczestnictwo terytorialsów, bo w końcu ludzie pouciekają od nich ze względu na brak szkoleń a zajmowanie się czymś co nie w ich gestii leży. Takimi poszukiwaniami powinni się zając myśliwi. jest ich wystarczająco dużo w terenie.

    • Marek J Duszkiewicz na

      Obiektywny to ty bedziesz jak sie podpiszesz z imienia i nazwiska a tak to jestes tylko trollem