Zamknij

Ta decyzja to bzdura

08:11, 01.07.2015 TN Aktualizacja: 08:33, 01.07.2015
Skomentuj

Nie ustają starania właścicieli stada bizonów w Kurozwękach, zmierzające do ratowania zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach wydała decyzję nakazującą stopniowe wygaszenie hodowli, bo, zdaniem urzędników i części ekologów, bizon stanowi zagrożenie dla naszego rodzimego żubra.

Rzecz w tym, że nawet wśród fachowców zdania na ten temat są mocno podzielone. Kilka dni temu na zaproszenie Jana Marcina Popiela, który w 2000 roku sprowadził bizony na  ziemię  staszowską,  do  Kurozwęk  przyjechał  dr Olivier Bertrand, belgijski weterynarz, który w swoim kraju od 20 lat sprawuje nadzór nad hodowlami bizona. W Belgii jest ich więcej niż w Polsce. Stada amerykańskich kolosów spotkać można m.in. w kilku parkach narodowych.

Dla  Oliviera  Bertranda  decyzja  wydana  przez  polskie instytucje zajmujące się ochroną środowiska jest kuriozalna, a argumenty, na których została oparta, zupełnie nieprzekonujące. - Kiedy dotarła do mnie ta wiadomość, w pierwszej chwili pomyślałem, że to musi być historia o politycznym zabarwieniu - mówi Olivier Bertrand. - Z naukowego punktu widzenia zagrożenia, o których mówią polscy urzędnicy, a więc ryzyko krzyżowania się bizona z żubrem, czy tym bardziej możliwość zarażenia żubrów jakimiś chorobami roznoszonymi przez bizony, to fikcja. Osobiście nadzoruję bizonie stada na zachodzie Europy. W Belgii zdarza się, że bizony i żubry żyją od lat bardzo blisko siebie i nigdy nie spotkałem się z tym, by jedne zwierzęta w jakikolwiek sposób zagroziły drugim. Raz jeszcze podkreślam - nie znam ani jednego takiego przypadku.

Zdaniem belgijskiego lekarza weterynarii, jeśli ktoś zakłada, że bliskość bizonów jest groźna dla żubrów, to takie same obawy  powinno  budzić  w  nim  hodowane  np.  w  okolicach Białowieży bydło. - Bizony w Kurozwękach są zdrowe i przetrzymywane w warunkach, które uniemożliwiają im wydostanie się poza ogrodzony teren - dodaje O. Bertrand. - To naprawdę hodowla, którą można uznać za wzorcową. W ciągu ostatnich kilkunastu dni na adres Marcina Popiela wpłynęła cała masa listów poparcia i opinii autorytetów  z  całego  świata,  które  decyzji  RDOŚ  nie  potrafi ą zrozumieć.

 Lord Seaford, sekretarz Brytyjskiego Stowarzyszenia Hodowców Bizonów, jest zdania, że uwagę polskich urzędników zatroskanych o losy żubra powinny raczej zająć owce niż bizony. Powód? Jak pisze brytyjski ekspert, często przenoszą one wirusa złośliwej, nieżytowej gorączki bydła i choć same na tę chorobę nie zapadają, mogą zarazić nią zwierzęta. Bizon zarażony takim wirusem padnie w ciągu kilku dni. Można więc założyć, że podobnie niebezpieczny byłby on dla żubra. (...)

Rafał Staszewski

Więcej w papierowym wydaniu "TN".

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%