Tarnobrzeg. Bezpłatna konsultacja w profilaktyce nietrzymania moczu w Centrum Fizjoterapii

0

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 lat, co drugą po menopauzie. Większość ukrywa ten problem, nawet przed lekarzem. A nietrzymanie moczu to choroba, którą – choć jest przewlekła – można skutecznie leczyć. Mając na uwadze jak ważna jest profilaktyka, Centrum Fizjoterapii im. Dziewięciu z Wujka, w miesiącu lipcu zaprasza na bezpłatną konsultację w profilaktyce nietrzymania moczu. Rejestracji na konsultację można dokonać pod nr tel. 15 879 37 31.

W styczniu br. w Tarnobrzegu otwarte zostało Centrum Fizjoterapii im. Dziewięciu z Wujka tworząc miejsce, gdzie terapeuci z wieloletnim doświadczeniem prowadzą kompleksową terapię z pacjentem. Ośrodek wyposażony jest w wysokiej klasy innowacyjny sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający nowoczesną rehabilitację w dziedzinie uroginekologii, neurologii oraz ortopedii. Pacjenci po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, po urazie mózgu, po urazie rdzenia kręgowego, z chorobą Alzheimera, Parkinsona,  po operacjach ortopedycznych, z bólem kręgosłupa, głowy, stawów obwodowych, z wadami postawy, z problemem nietrzymania moczu bądź wypadania narządów, z zaburzeniami erekcji itd. uzyskają globalną i indywidualnie skierowaną pomoc, by jak najszybciej powrócić do sprawności i poprawy jakości swojego życia. W swej pracy fizjoterapeuci wykorzystują najnowsze metody rehabilitacji neurologicznej, np. IBITA Bobath, PNF, w rehabilitacji ortopedycznej pinoterapię i terapię manualną a w terapii uroginekologicznej Corefit®Systam wzbogaconą  o dostępny w placówce sprzęt wspomagający.

Centrum nadano imię „Dziewięciu z Wujka”. Dlaczego? Nazwa jest bezpośrednio związana z rodziną założycielki Centrum Fizjoterapii i upamiętnia górników zastrzelonych podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek” w Katowicach, 16 grudnia 1981 r. Historia ich bohaterstwa jest ważnym elementem historii Polski.

Przypomnijmy… W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. w Polsce został wprowadzony stan wojenny. W całym kraju wyłączono telefony, na ulicach pojawiły się wozy opancerzone i czołgi a władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Zawieszona została działalność wszystkich stowarzyszeń i organizacji społecznych, w tym NSZZ „Solidarność”, większość działaczy związków zatrzymano. Sprzeciwiając się wprowadzeniu stanu wojennego, w blisko 50. zakładach pracy, robotnicy zastrajkowali lub próbowali zorganizować protest. Strajkujący domagali się zniesienia stanu wojennego, uwolnienia internowanych, przestrzegania zawartych porozumień sierpniowych oraz przywrócenia działalności NSZZ „Solidarność”.  Górnicy w KWK „Wujek” rozpoczęli strajk okupacyjny, trzecia zmiana nie opuściła kopalni, każda następna nie zjechała na dół. Stanęli do nierównej walki w obronie swojego zakładu pracy, wolności i solidarności . Do pacyfikacji strajku zostało skierowanych 1 471 funkcjonariuszy oraz 760 żołnierzy, do dyspozycji mieli 22 czołgi i 44 wozy bojowe piechoty. Górnicy za broń mieli zniszczone pracą ręce, wiarę w Boga i nic więcej …

16 grudnia 1981 r. wojsko i milicja przystąpiły do ataku na górników strajkujących na terenie kopalni „Wujek”. Najpierw od strony bramy kolejowej czołg przełamał ogrodzenie, za nim wjechały wozy bojowe i weszli milicjanci. Doszło do zaciętych starć między pracownikami kopalni a agresorami. Gdy przy bramie głównej kolejne ataki zomowców załamały się, na teren kopalni weszli funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, uzbrojeni w pistolety maszynowe typu PM-63 „RAK”. Z rampy magazynu odzieżowego oddali strzały w kierunku górników. W większości przypadków pociski trafiały górników w okolice głowy, tułowia oraz kończyn górnych. Strzelali górnikom w plecy. Zginęło dziewięciu protestujących. Jednym z nich był Zbigniew Wilk urodzony w okolicach Tarnobrzega, w Dzierdziówce, gmina Zaleszany. Wielu z górników odniosło rany. W kopalni „Wujek” dopełnił się najbardziej ponury scenariusz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, brutalna agresja potężnej machiny władzy przeciwko bezbronnym robotnikom.

Materiał/Fot. Centrum Fizjoterapii im. Dziewięciu z Wujka

Centrum Fizjoterapii im. Dziewięciu z Wujka

Share.

Leave A Reply