Tarnobrzeg. Bizantyjskie śpiewy u Dominikanów - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Tarnobrzeg. Bizantyjskie śpiewy u Dominikanów

0

W sobotę, 11 września, w tarnobrzeskim kościele o.Dominikanów odbędzie się wyjątkowy koncert. W ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” wystąpi „Schola Węgajty” z liturgiczną kompozycją bizantyjską „Kondakion o Nawróconej”.

Autorem dzieła, które zostanie zaprezentowane w tarnobrzeskiej świątyni, jest bizantyjski poeta Roman Melodos, żyjący w VI wieku nasze ery, w czasach cesarza Justyniana I Wielkiego – w okresie największego rozkwitu Cesarstwa Bizantyjskiego. Była to też złota era kultury bizantyjskiej. Kondakion jest dramatyzowaną homilią, śpiewaną przez kantorów i dwa chóry antyfonalne na przemian. „O Nawróconej” jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł Romana Melodosa.

Dzieło Melodosa, poświęcone Marii Magdalenie, przetłumaczył na język polski jeden z najbardziej cenionych kantorów śpiewu greckiego, Marcin Abijski. On też będzie kierował „Scholą Węgajty”, zespołem wybitnych śpiewaków specjalizujących się w muzyce liturgicznej Kościoła Wschodniego, podczas tarnobrzeskiego koncertu.

Koncert w Tarnobrzegu rozpocznie się po mszy św. o godz. 18.00. Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zaś jego organizację wsparły także Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Grupa Kapitałowa „Siarkopol” Tarnobrzeg.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.