Tarnobrzeg. Festiwal Pana Kotka rozpocznie się już w czwartek!

0

“Pan Kotek był chory i leżał w łóżeczku (…)” – tę bajkę poznał niemal każdy z nas, jednak nie każdy z nas wie, że miasto rodzinne jej autora to właśnie Tarnobrzeg! Rusza I Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu – edycja online. Organizatorzy przewidują konkursy, wykłady, warsztaty i spotkania.

Już w ten czwartek, 26 listopada rozpocznie się pierwszy festiwal imienia Stanisława Jachowicza, bajkopisarza pochodzącego z Tarnobrzega. Od tego dnia do niedzieli na facebooku Tarnobrzeskiego Domu Kultury trwać będzie cykl wydarzeń online, takich jak transmisje na żywo, konkursy, ciekawostki, filmy i spotkania z niecodziennymi gośćmi.

Festiwal ma służyć tym, którzy przez niesprzyjające wydarzenia nie mogą odwiedzać, czy korzystać z oferty domu kultury, i jak wspomina organizatorka festiwalu Renata Domka: – Chcemy rozweselić, odsunąć trochę przykre myśli związane z niepokojem o zdrowie i przyszłość. Nasz festiwal ma być pozytywny, w końcu tytułowy kotek Jachowicza wyzdrowiał! Wierzymy, że pozytywne emocje przyczynią się do poprawy samopoczucia i sprawią wszystkim wiele radości.

Najsłynniejsza bajka “Chory kotek” rozpocznie cykl wydarzeń, tym samym otwierając festiwal. A skoro już kotek jest najistotniejszym motywem festiwalu będzie on pojawiał się w prezentowanych materiałach filmowych i innych bajkach, a ten, kto poprawnie wyliczy wszystkie kotki pojawiające się w trakcie całego festiwalu zostanie nagrodzony. A jakby tego było mało – koty lub ich ślady pojawią się w różnych miejscach miasta. Nieodłącznym elementem festiwalu będzie codzienne czytanie bajek w wykonaniu Marcina Rasia, aktora Teatru Współczesnego w Krakowie

Plan festiwalu:

Czwartek (I dzień festiwalu): 
Warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku”, które przygotowała , twórczyni wyjątkowego logotypu festiwalu – Pana Kotka. Proponowane przez artystkę działania można wykonywać w domu, razem z całą rodziną. Potrzebnych będzie zaledwie kilka narzędzi, jak papier, klej, farby.

Piątek (II dzień festiwalu):
Widowisko teatralne pt. „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” zagrają aktorzy Teatru Maska na żywo specjalnie dla uczestników festiwalu. Początek o godz. 18.00. Link do transmisji zostanie udostępniony na Facebooku, a spektakl będzie dostępny do niedzieli.

Sobota (III dzień festiwalu):
Wykład dr hab. Iwony Rusek – literaturoznawczyni, autorka scenariuszy słuchowisk pisanych dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Podczas wykładu online opowie o patronie festiwalu, przedstawi jego sylwetkę, przybliży jego twórczość, czasy, w których żył oraz ludzi, którzy go otaczali. Wykład będzie pełen ciekawostek, archiwalnych materiałów, a skierowany jest do szerokiej widowni, zarówno dzieci, jak i starszych mieszkańców. Początek o 18.00.

Niedziela (IV dzień festiwalu):
Od godz. 15.00 odbędzie się druga część warsztatów plastycznych, ruszy także studio festiwalowe, które poprowadzą Renata Domka i Agnieszka Mroczka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. W ten dzień przybędą wirtualni goście, między innymi Ewa Małecki – reżyser współpracująca z Teatrem Polskiego Radia i Telewizją Polską, autorka scenariuszy słuchowisk i spektakli.

–Porozmawiamy z panią Ewą Małecki o jej pracy – o magii sceny, a także o teatrze wyobraźni, czyli słuchowiskach – mówi Agnieszka Mroczka. – Opowie nam o swoich doświadczeniach, inspiracjach, pracy z aktorami, często wielkimi nazwiskami polskiej sceny. Liczę przy tym również na to, że naszym aktorom, podopiecznym grup teatralnych TDK-u udzieli ciekawych rad i wskazówek.

W niedzielę przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego, literackiego i teatralnego. Laureatów poznamy podczas transmisji, a następnie listy pojawią się na stronach internetowych organizatorów.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a jedynym warunkiem jest odwiedzenie profilu facebookowego Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl
oraz www.tdk.tarnobrzeg.pl/festiwaljachowicz.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.