reklama
Tarnobrzeg. Ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Tarnobrzeg. Ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie

0

Od czwartku, 1 października, ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie. Akcją objęci są mieszkańcy Tarnobrzega powyżej 60 roku życia.

W budżecie miasta na szczepienia przeciwko grypie już wcześniej zabezpieczonych zostało 100 tysięcy zł. Szczepienia ruszają od 1 października, a potrwają do 15 grudnia tego roku, lub do wyczerpania puli szczepionek.

Z darmowych szczepień przeciwko grypie skorzystać mogą mieszkańcy Tarnobrzega liczący 60 i więcej wiosen. W tym roku, w związku z pandemią COVID-19, znacznie wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie, co niestety w całym kraju poskutkowało problemem z dostępnością szczepionek. Te jednak już do naszych przychodni dotarły, chociaż póki co w ograniczonej ilości. Zapraszam więc mieszkańców miasta, którzy objęci są darmowymi szczepieniami do kontaktu ze swoimi lekarzami – mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Liczyć należy się z tym, że ze względu na obowiązujący rygor epidemiczny, organizacyjnie akcja będzie przeprowadzana nieco inaczej niż w latach poprzednich. Każdy chętny musi telefonicznie umówić się na konkretny dzień i godzinę na badanie kwalifikujące do szczepienia.

Szczepienia chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami, jak m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność oddechowa, powikłania neurologiczne, których następstwa bywają nieodwracalne. Należy jednak pamiętać, że szczepionka nie jest jedyną z dostępnych metod profilaktyki grypy. Podobnie jak w przypadku COVID-19 należy stosować zalecane środki zapobiegawcze, w tym częste i prawidłowe mycie rąk, odstęp od innych ludzi (przynajmniej 1,5 metra) i noszenie maseczki. Również ważne jest dbanie o naturalne wzmacnianie naszej odporności, prowadząc zdrowy styl życia. Przed zachorowaniem uchronić mogą zdrowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna, higiena snu i radzenie sobie ze stresem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.