---
Tarnobrzeg. Upamiętnili bohatera września 1939 roku [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Tarnobrzeg. Upamiętnili bohatera września 1939 roku [zdjęcia]

0

Dokładnie w 82 rocznicę śmierci porucznika Józefa Sarny, obrońcy Tarnobrzega we wrześniu 1939 roku, pod obeliskiem upamiętniającym jego ofiarę, złożono kwiaty i zapalono znicze. Przy okazji, prezydent miasta Dariusz Bożek ogłosił, że obelisk i jego otoczenie zostaną wyremontowane i odnowione.

Podporucznik Józef Sarna był nauczycielem i wychowawcą tarnobrzeskiej młodzieży. Od 10 września, aż do śmierci, 13 września 1939 roku, uniemożliwiał Niemcom sforsowanie Wisły w Tarnobrzegu, ostrzeliwując ich, wraz z piątką żołnierzy, z kilku karabinów maszynowych zamaskowanych na stanowiskach na Skalnej Górze. Zginął od odłamka bomby lub pocisku artyleryjskiego. Jego śmierć zakończyła obronę Tarnobrzega, który jeszcze tego samego dnia został zajęty przez najeźdźców.

O rocznicy śmierci J. Sarny i zajęcia Tarnobrzega przez Niemców pamiętali weterani, z pułkownikiem Józefem Dąbrowskim na czele, władze Tarnobrzega oraz przedstawiciele Koła nr 39 Polskiego Związku Wędkarskiego, organizującego od kilkudziesięciu lat zawody wędkarskie o puchar Józefa Sarny.

Przy okazji uroczystości pod obeliskiem, prezydent miasta ogłosił, że miejsce upamiętnienia bohatera września 1939 roku zostanie wyremontowane.

– Myślę, że mam dla wszystkich tarnobrzeżan dobrą informację. Od dziś, 13 września, zaczyna się remont pomnika Józefa Sarny. Całość tego zadania finansuje Instytut Pamięci Narodowej. Obelisk zostanie odczyszczony, wymieniona zostanie tablica pamiątkowa, a także gazony kwiatowe. Miasto weźmie na siebie uporządkowanie otoczenia pomnika, tak, by to miejsce wyglądało godnie – powiedział prezydent Dariusz Bożek.

Przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem J. Sarny, prezydent Tarnobrzega uczestniczył również w zapaleniu zniczy na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, gdzie pochowani są żołnierze polscy polegli w 1939 roku w rejonie miasta.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź