Tarnobrzescy strażacy dostali amfibię!

0

Tarnobrzeska komenda Państwowej Straży Pożarnej wzbogaciła się o trzy nowe pojazdy. Jest wśród nich amfibia.

Gąsienicowy pojazd amfibijny Sonovero Gamma 1000 – bo tak dokładnie nazywa się to cudo – ma być wykorzystywany podczas działań ratowniczych podczas powodzi i podtopień.  Wyposażono go w dwie elektryczne wciągarki zamontowane z przodu i z tyłu, odbiornik GPS oraz niezbędny sprzęt ratowniczy. Po lądzie i w wodzie może podróżować nim sześć osób. Kosztował ponad 150 tysięcy złotych.

Kolejnym nabytkiem komendy jest lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy SsangYoun „Rexton” wyposażony między innymi w agregat prądotwórczy, wyciągarkę elektryczną, radiotelefony, detektor prądu, wiatromierz, lornetkę z dalmierzem, ręczny odbiornik GPS, pirometr i nawigację satelitarną, a także komputer i drukarkę laserowa. Strażacy informują, że jest on przeznaczony do realizacji zadań prowadzonych przez kadrę dowódczą w czasie długotrwałych lub skomplikowanych działań ratowniczych. Kosztował prawie 300 tysięcy złotych.

Z nowego lekkiego samochodu ratownictwa wodnego marki Mercedes „Sprinter” będą natomiast korzystać tutejsi strażacy należący do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4”. Auto wyposażone jest w kompletne wyposażenie nurkowe dla czterech osób, zestaw do łączności podwodnej, sprężarkę umożliwiającą napełnianie butli powietrznych podczas akcji w terenie, agregat prądotwórczy, zbiorniki wypornościowe do podnoszenia przedmiotów z dna akwenów wodnych, zestaw pomocy medycznej i wiele innych narzędzi niezbędnych do wykonywania prac podwodnych. Jego wartość to prawie 580 tysięcy złotych.

Wszystkie pojazdy zostały zakupione przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Share.

Comments are closed.