Tarnobrzeski las Zwierzyniec znów do wycinki. Tak zdecydował rzeszowski sąd - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Tarnobrzeski las Zwierzyniec znów do wycinki. Tak zdecydował rzeszowski sąd

5

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Tarnobrzega o powołaniu Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. Oznacza to, że, jeżeli werdykt się uprawomocni, Lasy Państwowe będą mogły nadal prowadzić w Zwierzyńcu zakrojoną na duża skalę przemysłową wycinkę drzew.

O fatalnym dla Tarnobrzega i tarnobrzeżan orzeczeniu WSA poinformował były radny Witold Zych, przewodniczący komitetu, który przygotował pierwszą w historii tarnobrzeskiego samorządu obywatelską inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą powołania zespołu.

„Dzisiaj WSA w Rzeszowie stwierdził nieważność uchwały powołującej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lasy Zwierzyniec i Jasień wskazując na zbyt szeroki zakres ochrony czynnej powodującej ograniczenie w prowadzeniu gospodarki leśnej na tym terenie przez Lasy Państwowe. Przypomnę, że zapisy jakie znalazły się w naszej uchwale są identyczne z tymi jakie obowiązują w wielu zespołach przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce. Skoro inne zespoły funkcjonują w oparciu o te zapisy, to dlaczego nasz nie ma prawa dalej istnieć? Niezrozumiałym jest też fakt, że skoro sąd miał uwagi do niektórych zapisów, to dlaczego nie uchylił tylko ich, ale stwierdził nieważność całej uchwały. Czyżby obecne orzecznictwo sądów w Polsce szło w kierunku bronienia interesów gospodarczych Lasów Państwowych, a nie ochrony przyrody w Polsce?” – napisał W. Zych w mediach społecznościowych.

Wyrok WSA nie jest prawomocny, miastu przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 – Fatalna decyzja, stawiająca pod znakiem zapytania cały system ochrony przyrody w Polsce. Okazuje się, że interes Lasów Państwowych jest ważniejszy niż dobro przyrody i mieszkańców – komentuje Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiej Ligi Ochrony Przyrody i Stowarzyszenia „Wolne Rzeki”.

5 komentarzy

  1. Pojedźcie tam i zobaczcie, jak tarnobrzeżanie szanują „Park Krajobrazowy”. Popalone kosze, powywracane stoły i siedziska, śmietnik wokoło. Kto ma o to dbać? Miasto? Ma na to pieniądze?

    • 100/100
      Zawsze to mówię, że coś tam się zbuduje, zrobi a potem nie ma kto zadbać , wyremontować, nawet nieco posprzątać.

  2. Tyle waszego, że se popłaczecie. Tarnobrzeg ma być zniszczony przez …swoich (polaczków), podobnie jak Ukraina, tyle, że przez obcych (ruskich).

Zostaw odpowiedź