Tarnobrzeski „Rolnik” stawia na ekologię [zdjęcia]

0
Showing 1 of 4

Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu, były „Rolnik”, wziął udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMY,  w ramach której Nadleśnictwo Nowa Dęba rozdawało mieszkańcom Tarnobrzega sadzonki buków i  świerków.

– Uczniom naszego technikum ekonomicznego udało się zdobyć 11 świerków i 5 buków. Zostały one posadzone w otoczeniu szkoły przez uczniów technikum architektury krajobrazu. Akcja ta miała dla społeczności szkolnej  nie tylko wymiar edukacyjny ale także wpisuje się w przyjęty szkołę kierunek działań mocno nakierowanych na ekologię – mówi Tomasz Piotrowski z ZS nr 2 w Tarnobrzegu.

Udział w akcji #sadziMY to kolejna akcja ekologiczna, w której wzięli udział uczniowie „Rolnika”. W ub. roku szkoła wygrała happening  antysmogowy, organizowany przez Stowarzyszenie EKOSKOP, przy współpracy z Prezydentem Miasta Tarnobrzega, w którym nagrodą była sadzonka drzewa lipowego.

– Uznaliśmy to za symboliczne wydarzenie, ponieważ od ubiegłego roku szkolnego zajmujemy nową siedzibę przy ulicy Jasińskiego 4 i zasadzenie drzewa lipowego miało być dla szkoły symbolem „nowego początku”. Lipa rośnie zdrowo, a dzisiaj zyskał nowych towarzyszy w postaci drzew bukowych i świerkowych – mówi T. Piotrowski.

Zobacz także:
– Uwaga! Rozpoczyna się remont ważnego skrzyżowania w Tarnobrzegu!
– Tarnobrzeg. Kolejna kolizja na skrzyżowaniu ul. św. Barbary i Sikorskiego

– Koronawirus. W Tarnobrzegu ruszył punkt pobierania wymazów

Na tym nie koniec. W najbliższych planach szkoła ma zasianie kwietnej łąki. Wkrótce rozpoczną się prace związane z przygotowaniem podłoża, czym, w ramach zajęć praktycznych, zajmą się uczniowie technikum architektury krajobrazu. Kolejnym pomysłem, autorstwa uczniów technikum hotelarstwa, są hotele dla owadów, budki dla ptaków i pojniki.

– Może w przyszłości pojawią się ule dla dzikich pszczół. Prowadzimy też szereg innych akcji. Wśród pomysłów uznanie zdobył, zaproponowany przez uczniów technikum ekonomicznego, „dzień wymiany rzeczy”, które dla jednych są zbędne, a innych ucieszą. Ma on na celu ograniczenie nadmiernej konsumpcji i zbędnych zakupów. Każda klasa tj. technikum ekonomiczne, architektury krajobrazu, logistyki, spedycji, portów i terminali, hotelarstwa i rachunkowości będzie realizować projekty ekologiczne odpowiednio dla danej branży. Chodzi o to, żeby podnieść świadomość naszych uczniów, że ekologia jest dzisiaj priorytetem, a działania proekologiczne powinny dotyczyć każdego profilu działalności, ponieważ są rozwiązania przyjazne środowisku i możliwe do zastosowania niezależnie od dziedziny działalności – zapewnia T. Piotrowski.

Showing 1 of 4
Share.

Comments are closed.