„Terytorialsi” przysięgali w Tarnobrzegu [Zdjecia]

1

Blisko 150 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” złożyło przysięgę wojskową na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. „Terytorialsi” przysięgali na historyczny sztandar bojowy rzeszowskiego Inspektoratu Armii Krajowej. W uroczystości asystowała kompania reprezentacyjna brygady i orkiestra wojskowa.

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Tarnobrzegu to nie przypadek. Dowódca rzeszowskiej brygady pułkownik Dariusz Słota przypomniał patriotyczne tradycje tego terenu. Dlatego też miasto wybrano na miejsce przysięgi żołnierzy WOT. Do wypowiadających słowa roty żołnierzy przemówił też prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

– Si vis pacem, para bellum. Chcesz pokoju, bądź przygotowany do wojny. Ta starożytna dewiza wpisuje się w ideę powołania wojsk obrony terytorialnej. Ale ja życzę wszystkim obecnym tu żołnierzom, żeby te karabiny, które z dumą ściskają, używali tylko na uroczystościach i na ćwiczeniach – stwierdził D. Bożek.

Uroczystości na pl. Bartosza Głowackiego poprzedziła msza św. w kościele O.O Dominikanów. Po przysiędze odbyła się defilada pododdziałów 3 PBOT. Była też żołnierska grochówka dla wszystkich i pokazy sprzętu bojowego.

Podziel się:

1 komentarz