Tłumy sandomierzan na procesji Bożego Ciała [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Tłumy sandomierzan na procesji Bożego Ciała [zdjęcia]

0
1 z 19

Tłumy wiernych uczestniczyły w procesji Bożego Ciała, która przeszła główną ulicą Sandomierza, z kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego do świątyni seminaryjnej św. Michała Archanioła. Uroczystościom przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W procesji szli duchowni, wierni ze wszystkich sandomierskich parafii, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz rodzice z dziećmi. Byli, jak co roku, ubrani w historyczne stroje członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uroczystości uświetnił Chór Katedralny.

Po drodze uczestnicy zatrzymywali się na modlitwę przy specjalnie przygotowanych ołtarzach.

 – Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie wyprowadził nas ze świątyni na ulice Sandomierza. Dotarliśmy z nim tutaj, gdzie krzyżują się najważniejsze drogi miasta, powiatu i województwa – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz przy ołtarzu obok kościoła seminaryjnego. – Dotarliśmy do miejsca, gdzie spotykają się i sandomierzanie, i podróżni, i siostry zakonne, i klerycy, i księża. Żeby się spotkać, trzeba wyjść na zewnątrz, trzeba opuścić mury domu i świątyni, za którymi czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Trzeba pozostawić te mury i w pewnym sensie zaryzykować po to, aby nieść miłość, i co jest z nią równoznaczne, nieść Ewangelię.

Hierarcha stwierdził, że obecne czasy nie są łatwe dla osób wierzących w Chrystusa i należących do Kościoła katolickiego. Zacytował słowa ze Starego Testamentu, z Mądrości Syracha: „Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia”. – Jednak, mimo tej propagandy antykatolickiej, która w tych dniach zdominowała wiele portali w naszej ojczyźnie, jesteście tutaj bardzo licznie. Każdy chrześcijanin powinien być zawsze monstrancją ukazującą Chrystusa – dodał ordynariusz.

Na zakończenie zabrzmiało „Te Deum”. Po procesji odbyła się msza w kościele św. Michała.

1 z 19

Zostaw odpowiedź