To będzie widowisko! Rekonstruktorzy odtworzą słynną bitwę

0

28 września w Lipniku pod Osiekiem zaprezentowana zostanie inscenizacja fragmentu bitwy, która została stoczona na tym terenie w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. W gigantycznym widowisku historycznym weźmie udział około stu rekonstruktorów. Będą też czołgi, działa, samochody i motocykle z tamtej epoki.

Inscenizacja będzie obejmowała fragment bitwy o Osiek, która miała miejsce dokładnie 11 września 1939 roku. Odtworzony zostanie przełomowy moment walk, w którym polscy żołnierze ostatkiem sił wykonują kontratak na nacierające jednostki niemieckie. Ten desperacki manewr odrzucił Niemców i pozwolił na dokonanie udanej przeprawy polskich oddziałów przez Wisłę. W widowisku weźmie udział około stu rekonstruktorów, wyposażonych m.in. w czołgi niemieckie PzKpfw I i PzKpfw II oraz polski czołg lekki TKS i działko Bofors 37 mm. W trakcie inscenizacji wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne oraz broń hukowa.

– Wszystko odbywać się będzie w malowniczej scenerii pozbawionej w tle współczesnych budowli i infrastruktury, co umożliwi wykonanie materiałów fotograficznych i filmowych w taki sposób, by jak najbardziej realistycznie oddać przebieg wydarzeń sprzed 80 lat – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i szef Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore Paweł Krakowiak.

Początek inscenizacji – godz. 13. Wstęp wolny.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „TN”

Share.

Comments are closed.