Trzy kolekcje, jedna wystawa. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Trzy kolekcje, jedna wystawa. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza

0

Wystawa zatytułowana “TRZY KOLEKCJE. Maria i Stanisław Dawscy – Ewa i Jerzy Ćwiertnia – Zbigniew Karpiński” będzie prezentowana w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To jedna z jubileuszowych propozycji tej  instytucji.   

Nowa wystawa wpisuje się w obchody stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. W roku jubileuszowym instytucja postanowiła  na wiele sposobów przypominać jego dzieje i kierunki kolekcjonerskie.

Z zespołu liczącego obecnie ponad 2500 obiektów, na pierwszą jubileuszową odsłonę wybraliśmy fragmenty naszych trzech największych kolekcji współczesnych z kategorii malarstwa i grafiki. Wystawa “TRZY KOLEKCJE” przeniesie nas w klimaty sztuki powojennej z okresu minionego stulecia. Niełatwo było w niej zestawić jakże różne osobowości twórcze, których sztukawy rasta ze skrajnie odmiennych źródeł i filozoficzno-estetycznego myślenia, stylu życia i doświadczeń wpływających na fascynacje tematyczne – mówi Anna Boroń z działu promocji Muzeum Okręgowego.

Wystawę będzie można oglądać od 31 marca do sierpnia.

* * * *

Maria Dawska, szczególnie znana jako malarka uprawiała malarstwo kolorowej materii, spontaniczne, zbliżające ją do sztuki informel. Podobnie Stanisław Dawski, który interesował się różnorodnymi dziedzinami sztuki – malarstwem, grafiką, rzeźbą, ceramiką, witrażem, szkłem artystycznym, metaloplastyką czy projektowaniem form przemysłowych, a w malarstwie przeszedł z czasem od realizmu w kierunku abstrakcji geometrycznej i kolorystycznej, to jednak najważniejszą formą swojej artystycznej wypowiedzi uczynił sztukę czarno-białą (grafikę).

Twórczość Zbigniewa Karpińskiego, wytrawnego  kolorysty, niestrudzonego analityka światła, koloru i struktury obrazu –to typowy realizm ekspresyjno-wyobrażeniowy.

Najbardziej odmienna, bo związana z mistyką wschodu,  jest sztuka Jerzego Ćwiertni i jego córki Ewy. To  malarstwo niemal bliskie abstrakcji, odzwierciedlające mistyczne refleksje  i przeżycia wypływające z medytacji nad światem, przełożone na język uniwersalnych symboli, mające swe  źródło w filozofii taoistycznej.

Pomimo zdecydowanych różnicjest coś, co łączy wybitnych autorów – to afirmacja życia, natury i sympatia… do Sandomierza. Zbigniew Karpiński bywałw Sandomierzu i jego okolicach na plenerach w latach 1952-1959. Maria i Stanisław Dawscy zachowali miłe wspomnienia z plenerów sandomierskich w latach 50. i 60., na które przyjeżdżali ze swoim studentami z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jerzy Ćwiertnia przyjeżdżał tu sam, po śmierci córki Ewy był kilkakrotnie w latach 1994-2008.

* * * *

Kolekcja Marii i Stanisława Dawskich zaistniała w Muzeum w 2 połowie lat 80. XX wieku wpierw jako depozyt, a od 1991 roku jako własność Muzeum. Kolekcja Ewy i Jerzego Ćwiertni budowana była sukcesywnie z darów artysty, od 1994 do 2009 roku i później z przekazu spadkobiercy w 2016 roku. Kolekcja Zbigniewa Karpińskiego tworzona była w dwóch etapach –w 1995 roku z osobistego daru artysty i w 2003 roku z przekazu jego rodzeństwa za pośrednictwem prof. Stanisława Ryszarda Kortyki.

(noty: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu)

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.