Twórca polskiego regionalizmu w gronie honorowych obywateli Sandomierza

0

Aleksander Patkowski, nazywany “ojcem polskiego regionalizmu”, społecznik, pedagog i podróżnik został honorowym obywatelem Sandomierza. Radni poparli uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. 

Autorem wniosku o nadanie Aleksandrowi Patkowskiemu  honorowego obywatelstwa Sandomierza jest jeden z mieszkańców miasta, społecznik Zbigniew Puławski. 

To zaszczyt przede wszystkim dla miasta, że miało tak wspaniałych obywateli. Aleksander Patkowski to człowiek, który poświęcił swoje życie dla Polski, dla edukacji, zwłaszcza młodego pokolenia  – podkreślił Zbigniew Puławski, przypominając zasługi twórcy regionalizmu.  

Marek Juszczyk, prezes oddziału  Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Sandomierzu noszącego imię Aleksandra Patkowskiego zaznaczył, że organizacja kultywuje zapoczątkowane przez niego idee dotyczące turystyki, krajoznawstwa i edukacji. – Cieszymy  się, że postać ta jest na nowo podniesiona, rozświetlona i pokazana w Sandomierzu i regionie. Był to jeden z najwybitniejszych regionalistów w Europie. Przez pewien czas miałem wrażenie, że tutaj, w Sandomierzu  wiemy o Patkowskim, mniej niż wiadomo o nim zagranicą. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani – powiedział Marek Juszczyk. 

Nadanie tytułu odbędzie się 20 października w Zamku Królewskim, w czasie wręczenia nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego “Bonum Publicum”. Na uroczystość została zaproszona córka regionalisty, Hanna Patkowska.

Share.

Comments are closed.