Uczennica gimnazjum w Dwikozach druga w ogólnopolskim konkursie

0

Uczennica Publicznego Gimnazjum w Dwikozach zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym. Napisała pracę przedstawiającą losy jej rodziny, do kilku pokoleń wstecz.

Konkurs, w którym wzięła udział Weronika Bidas, uczennica III klasy dwikoskiego gimnazjum nosił nazwę: „Losy bliskich i losy dalekich. Życie Polaków w latach 1914-1989”. Była to szósta edycja konkursu, który współorganizowało Kuratorium Oświaty w Krakowie, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Weronika w pracy opisała losy swojej rodziny, począwszy od początków XX wieku. I co najważniejsze, uczennica większość materiałów zebrała sama, opierała się głównie na wspomnieniach bliskich i pamiętnikach swoich przodków. To pozwoliło jej, ze szczegółami opisać losy swojej rodziny począwszy od czasów sprzed I wojny światowej. W pracy zamieściła wiele szczegółów, łącznie z datami, miejscami zdarzeń i nazwiskami ludzi. To niewątpliwie wymagało ogromnego zaangażowania, szczególnie, że w pracy znalazły się też stare zdjęcia i fragmenty oryginalnych listów, które pisali do siebie jej przodkowie. Co ciekawe Weronika część pracy pisała na podstawie pamiętnika napisanego po niemiecku przez jej prapradziadka, a na potrzeby pracy przetłumaczonego przez jej prababcię.

Praca Weroniki została bardzo wysoko oceniona podczas etapu wojewódzkiego konkursu, w efekcie czego zakwalifikowała się do etapu krajowego. Tam uczennica musiała sprostać jeszcze jednemu zadaniu, w ciągu kilku minut, przed komisją zaprezentować siebie i swoją pracę, oraz odpowiedzieć na pytania komisji. Ostatecznie zajęła drugie miejsce. Uroczysta gala związana z ogłoszeniem wyników i przyznaniem nagród odbyła się w Krakowie, a wzięło w niej udział wielu znamienitych gości, zarówno z kraju jak i zagranicy. Główną nagrodą, jaką otrzymała uczennica, była wycieczka do Rzymu.  (jż)

konkurs

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.