Umowa podpisana. Prace ruszą lada dzień. Co zmieni się w sandomierskim parku? - Tygodnik Nadwiślański
środa, 1 grudnia
kondolencje
reklama

Umowa podpisana. Prace ruszą lada dzień. Co zmieni się w sandomierskim parku?

0

W najbliższych dniach ma się rozpocząć rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sandomierzu. Zmieni on wygląd i stanie się ogrodem sensorycznym. 

Wśro dę, 21 października miasto podpisało umowę z wykonawcą inwestycji. Prace mają ruszyć lada dzień. Jak informuje burmistrz Marcin Marzec, w najbliższych miesiącach obowiązywać będzie zakaz poruszania się po parku. Stanie się on bowiem terenem budowy.

Będzie to drugi etap rewaloryzacji Parku Miejskiego. Obejmować on będzie wykonanie nowych alejek, stare zostaną rozebrane, wymianę oświetlenia, montaż monitoringu oraz ustawienie ławek, leżaków, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Zainstalowane zostaną także kupione wcześniej domki dla ptaków i dla owadów oraz inne elementy, które pozwolą stworzyć w części parku ogród sensoryczny. Będą nowe nasadzenia. Rośliny zostaną posadzone również na skarpie od strony ulicy Mickiewicza. Ponadto zadaniem wykonawcy będzie usunięcie gniazd ptaków, które mocno uprzykrzają mieszkańcom spacery i odpoczynek w cieniu drzew.

Pierwotny projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego, przygotowany jeszcze w czasie kadencji burmistrza Jerzego Borowskiego, ze względu na duże koszty, został skorygowany. Zrezygnowano z ogrodzenia, postanowiono, że alejki zostaną wyłożone nie kostką granitową, a tańszą, betonową.

Zobacz także:
– 42-latek z powiatu sandomierskiego zginął na autostradzie A4 [zdjęcia]
– “Ojciec Mateusz” w Sulisławicach. Już dzisiaj!
– Zakończył się wieloletni spór miedzy gminą a powiatem [W najnowszym numerze]

Kilka miesięcy temu władze Sandomierza rozważały przesunięcie inwestycji na późniejszy czas. Powodem była pandemia i drastyczny spadek dochodów samorządu. Gdy sytuacja finansowa zaczęła się poprawiać, postanowiono wrócić do pierwotnego planu. – To jedna z inwestycji ujętych w programie rewitalizacji Sandomierza. Dostaliśmy na nią dofinansowanie. Jesteśmy zobligowani do wykonania jej w określonym czasie. Stąd decyzja – tłumaczy Marcin Marzec.

Prace, zgodnie z podpisaną umową, mają potrwać do końca maja przyszłego roku. Ich wykonawcą będzie firma z Oświęcimia. Inwestycja pochłonie prawie 3,3 mln zł, z czego 2,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach pierwszego etapu zmiany wizerunku sandomierskiego Ogrodu Saskiego wybudowana została fontanna i plac zabaw. Postawione zostały toalety, te wcześniejsze zostały przekształcone w miejsce zimowania nietoperzy.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.