Uroczystość Bożego Ciała w Sandomierzu [zdjęcia]

0

SANDOMIERZ. Tłumy wiernych przeszły ulicami Sandomierza w procesji  Bożego Ciała.

Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona  w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Później wierni przeszli główną ulicą miasta, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Pierwszy znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej  i Mickiewicza, drugi u zbiegu ulicy Koseły i Mickiewicza, trzeci na wysokości cmentarza katedralnego, a ostatni przy kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła.

Dzisiejszy sandomierski upał przypomina trochę klimat Ziemi Świętej. Także sceneria porównywalna jest do tej, jaka towarzyszyła Panu Jezusowi podczas jego ziemskiej misji. Myślę w pierwszej kolejności o gromadzących się wokół niego rzeszach ludzi. Jestem przekonany, że tak samo jak wtedy, Chrystus patrzy na nas z miłością, otwiera szeroko swoje ramiona, chce każdego przygarnąć, napełnić pokojem i radością, umocnić swoim słowem. Dlatego pozostał obecny w najświętszej Eucharystii i daje się nam, jako pokarm do pożywania pod postaciami chleba i wina – pokarm na życie wieczne, zaczątek nieśmiertelności – mówił biskup przy ostatnim ołtarzu.

Hierarcha podkreślił, że procesja była także znakiem przywiązania do Kościoła i katolickiej tradycji, która staje się ostatnio przedmiotem pogardy i kpiny.

– To była nasza odpowiedź dla stojących za tym środowisk i konkretnych osób, aby przestały szargać to, co dla nas najświętsze. Bóg jest oczywiście większy, potężniejszy, niż ci, którzy przeciwko niemu występują – powiedział biskup Nitkiewicz.

Ordynariusz zaapelował do zgromadzonych o solidarność z mieszkańcami Wierzchowisk na wschodzie diecezji, gdzie wskutek gwałtownej burzy zostało podtopionych prawie 400 budynków.

Procesja zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

fot. Diecezja Sandomierska

Share.

Comments are closed.