W 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości w gminie Dwikozy i Zawichost - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

W 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości w gminie Dwikozy i Zawichost

0

W Czyżowie Szlacheckim, Górach Wysokich i Dwikozach odbędą się dzisiaj (w niedzielę, 7 lutego) uroczystości związane ze 158. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy uczczą pamięć tutejszych bohaterów wydarzeń z 1863 roku.

Msza św., odprawiona o godzinie 9 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych i św. Jana Nepomucena, rozpocznie uroczystości patriotyczne w Czyżowie Szlacheckim. O godzinie 10 na tamtejszym cmentarzu parafialnym zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach Jadwigi Prendowskiej, emisariuszki Rządu Narodowego, łączniczki generała Mariana Langiewicza oraz Antoniego Szelągiewicza, powstańca w oddziale Langiewicza. Uczestnicy uroczystości upamiętnią również księdza Stanisława Świątkiewicza, proboszcza parafii w Czyżowie w latach 1852 -1979, delegata duchowieństwa sandomierskiego do kontaktów z Komitetem Centralnym Narodowym.

Uroczystości patriotyczne na cmentarzu w Górach Wysokich rozpoczną się o godzinie 10.40. Nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy  przy mogile Puławiaków – powstańców styczniowych poległych w 1863 roku w bitwie pod Słupczą oraz księdza Konstantego Foltańskiego, proboszcza parafii w Górach Wysokich, uczestnika tego zrywu.

Następnie, o 11.10, uczestnicy rocznicowych obchodów zgromadzą się przy pomniku powstańców styczniowych w Dwikozach. W południe w kościele św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny i uczestników bitwy pod Słupczą.

Organizatorami uroczystości są: posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, major Hubert Jarząbek, dowódca 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu, Jednostka Strzelecka 2018 oraz Klub Gazety Polskiej.

Powstanie styczniowe było wielką manifestacją woli narodu polskiego do uzyskania własnego państwa. To także wielkie dziedzictwo, na którym wychowały się kolejne pokolenia Polaków. Bez czynu zbrojnego roku 1863 nie byłoby wolnej Polski w 1918 roku, gdyż Polacy mogliby utracić narodową tożsamość i wtopić się w wielonarodowy twór rosyjski – podkreśla poseł Marek Kwitek. – Każde nasze powstanie powstrzymywało wynaradawianie i utrwalało wśród Polaków potrzebę odzyskania wolności, gdyż nakazywało to im poczucie godności urągającej podległości jakiemukolwiek zaborcy. Ogromnym sukcesem powstania styczniowego było uwłaszczenie włościan i rozpoczęcie procesu, który doprowadził do wytworzenia się wśród stanu chłopskiego poczucia polskości i wciągnięcie go w pracę niepodległościową. Długofalowym skutkiem mądrego myślenia przywódców powstania była Bitwa Warszawska, w której synowie chłopscy dobrowolnie stanęli do walki z bolszewikami w obronie Polski, czując się przynależnymi do narodu polskiego, dążącego do posiadania własnego, niepodległego państwa.

Parlamenatrzysta przypomina, że mieszkańcy Ziemi Sandomierskiej również podjęli walkę, stoczono tu wiele bitew i potyczek. Przypominają o tym powstańcze krzyże, zbiorowe mogiły, pamiątkowe tablice i pomniki. – Jest to świadectwo naszej zbiorowej pamięci o ludziach i wydarzeniach roku 1863. Dlatego organizujemy uroczystości patriotyczne w Czyżowie Szlacheckim, Górach Wysokich i Dwikozach, aby oddać hołd naszym bohaterom, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią. Pragnę przypomnieć: Jadwigę Prendowską, Antoniego Szelągiewicza, ks. Stanisława Świątkiewicza i ks. Konstantego Foltańskiego – mówi Marek Kwitek.

Z powodu pandemii nie odbędzie się Marsz Szlakiem Puławiaków, organizowany od kilkunastu lat w rocznicę stoczonej 8 lutego 1863 roku bitwy pod Słupczą.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.