W ferie więcej patroli do drogach

0

Od 15 lutego do 28 lutego br. w województwie podkarpackim będą trwały ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Jak co roku policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania “Bezpieczne Ferie 2016”.  Funkcjonariusze będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć do miejsc wypoczynku zimowego.

Policjanci ruchu drogowego będą zwracać szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci i młodzieży w autokarach i samochodach osobowych. Będą  zwracać uwagę na trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, prędkość  jazdy oraz na właściwy załadunek bagaży i sprzętu narciarskiego.
Na terenie powiatu tarnobrzeskiego będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów.  Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o bezpośredni kontakt  z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu:

·  W dni robocze  w godzinach 7.30 – 15.30 pod numerem tel. (015)  851 33 50.

W pozostałych terminach informacje dotyczące kontroli autokaru, można zgłaszać dyżurnemu jednostki Policji pod numer  (015) 851 33 10  lub  822 66 67.

Na terenie miasta Tarnobrzega kontrole  będą wykonywane w miejscach planowanego wyjazdu. W przypadku zgłoszenia kontroli  z poza Tarnobrzega, organizator wyjazdu zobowiązany będzie do umożliwienia przeprowadzenia kontroli pojazdu w Tarnobrzegu w  miejscu uzgodnionym wcześniej z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Zgłoszenia takie należy kierować najpóźniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem.

Przypominamy :jeśli autokar wyposażony jest  w pasy bezpieczeństwa, przewożone w nim dzieci muszą je mieć zapięte,przejście w autokarze powinno pozostawać wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie autokaru w razie ewakuacji,podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, młodsze dzieci powinny podróżować w specjalnych fotelikach, zadbajmy o właściwy załadunek bagaży i sprzętu narciarskiego.

Rady dla najmłodszych:

·        do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.

·        nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze – nie wiesz, jak gruba jest warstwa lodu.

·        nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:

·        nie wpadaj w panikę, nie wykonuj zbędnych ruchów,- działaj szybko i zdecydowanie,

·        złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,

·        staraj się wypełznąć na lód,

·        trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.

·        zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.

Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bezpieczniejszy.

Pomocy szukaj kontaktując się:

997 – Policja

998 – Państwowa Straż Pożarna

999 – Pogotowie Ratunkowe

112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego

Źródło : Policja Tarnobrzeg

 

Share.

Comments are closed.