W Golejowie powstanie rezydencja prezydenta RP?

0

Czwartkowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Staszowie przyniosła nieoczekiwane efekty. Jest szansa, że w bliskim sąsiedztwie miasta powstanie letnia rezydencja głowy państwa, podobna do tej na Helu czy w Wiśle!

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod koniec ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta wytypowała w Polsce południowo-wschodniej kilka potencjalnych lokalizacji takiego kompleksu. W czwartek Andrzej Duda poinformował burmistrza Staszowa Leszka Kopcia o tym, że pod uwagę brany jest m.in. Golejów. Prezydencka rezydencja miałaby stanąć na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego Kopalni Siarki „Machów”, położonego nad otoczonym lasem krasowym jeziorem.

Projekt obiektu został już przygotowany. Na tego rodzaju kompleks składa się m.in. kilka apartamentów o najwyższym standardzie, centrum konferencyjne oraz lądowisko dla helikopterów, a także małe centrum sportowe. Ostateczna decyzja o wyborze lokalizacji prezydenckiej rezydencji zapadnie prawdopodobnie przed końcem maja. Inwestycja może ruszyć pod koniec 2017 roku a prace budowlane potrwają przynajmniej do jesieni 2020 roku.

Obiekty tego typu są wykorzystywane w celach reprezentacyjno-konferencyjnych m.in. podczas ważnych wizyt szefów rządów i głów państw. W helskiej rezydencji prezydenta RP podejmowani byli np. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Poza stolicą i Helem prezydenckie pałacyki znajdują się jeszcze w Wiśle i Ciechocinku.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.