W Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 7 grudnia
ogłoszenie
reklama

W Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich [zdjęcia]

1

W minioną niedzielę, 19 września, w Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich, walczących o wolną i niepodległą Polskę. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, poczty sztandarowe szkół i ochotniczych straży pożarnych, a także kawalerzyści z Sandomierza, gminy Zaleszany oraz Batorza.

W tym roku, 19 września 1939 roku z okazji przypadającej 82. rocznicy ostatniej szarży w dziejach jazdy polskiej w Wólce Węglowej w Gorzycach zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające mieszkańców gminy, którzy walczyli w kawalerii. – Kawalerzyści mieli piękną historię i chcemy ją ocalić od zapomnienia, dlatego każdego roku w trzecią niedzielę września, chcemy się tu spotykać, by oddać należne honory walczącym o naszą ojczyznę – mówił Józef Turbiarz, wiceprezes stowarzyszenia Lanca.

Zobacz także:
– Debiut literacki tarnobrzeżanki. “Relacje jakby trochę prawdziwe” – opowiadania z życia wzięte

Uroczystą mszę św. odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii. Po niej przemaszerowano na plac przed pomnik św. Floriana, gdzie znajduje się tablica poświęcona kawalerzystom. Tam nastąpiło odśpiewanie hymnu i złożenie modlitwy, którą w intencji żołnierzy zmówił ks. Mariusz Kozłowski. Po niej, kwiaty przed tablicą złożyły m.in. delegacje samorządowe, przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” wraz z rodzinami kawalerzystów oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy Gorzyce.

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy tak licznie tu przybyli, aby oddać cześć naszym żołnierzom. Dzisiaj ojczyzna nie wymaga od nas ofiary z krwi, ale stawia przed nami inne wyzwanie. Wyzwanie, którego celem jest budowanie jedności. Wciąż jesteśmy poddawani różnym podziałom. Dla dobra rozwoju naszej ojczyzny nie możemy się im poddać. Naszym zadaniem jest budowanie jedności i wzajemnego poszanowania – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce. O oprawę muzyczno-wokalną uroczystości zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.

Zobacz galerię – 36 zdjęć

Fot. Samorządowy Portal Internetowy Gminy Gorzyce

 

 

Jeden komentarz