W Goźlicach odnowione zostały kolejne zabytkowe nagrobki (zdjęcia) - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

W Goźlicach odnowione zostały kolejne zabytkowe nagrobki (zdjęcia)

0

Na cmentarzu parafialnym w Goźlicach zakończyły się prace konserwatorskie przy pomniku nagrobnym Teofila Pawlickiego. Równocześnie odnawiany był nagrobek Józefa i Marii Skorupskich, dawnych właścicieli Lipnika.

Teofil Pawlicki był dziedzicem Kroblic. Zmarł 20 czerwca 1875 roku w wieku 41 lat. Wraz z nim spoczywa żona, Józefa Pawlicka, zmarła 31 lipca 1878 roku, również młodo – w wieku 41 lat. Po ich śmierci Kroblice przez pewien czas dzierżawił Józef Trepka, ulubiony kuzyn Stefana Żeromskiego. Młody pisarz odwiedzał go wielokrotnie i odnotowywał te wizyty w swoich „Dziennikach”. Nagrobek Pawlickich ma kształt „sękatego” krzyża umieszczonego na skalistej podstawie. Wokół niego widoczne było częściowo zachowane ogrodzenie. Koszt remontu nagrobka to prawie 20 tysięcy złotych. Jego remont sfinansowany został ze środków zebranych podczas kwest organizowanych na cmentarzu przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Równolegle prowadzony był również remont sąsiedniego pomnika nagrobnego – Józefa i Marii z Rykowskich Skorupskich, który sfinansowali ich potomkowie. Maria Skorupska (1880-1934) była najstarszą córką Bolesława i Stanisławy z Chelińskich. Urodziła się w majątku Umianowice pod Pińczowem. W 1900 roku poślubiła Józefa Skorupskiego (1856-1929), obywatela ziemskiego, dzierżawcę majątku Śniadka koło Bodzentyna. W 1923 roku Śniadka została rozparcelowana, a Skorupscy przenieśli się do własnego majtku – Lipnik.

Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Goźlicach została odwołana. Stowarzyszenie “Nasze dziedzictwo Ossolin” będzie jedynie rozprowadzać ulotki zachęcające do wpłat na ten cel. Akcję ratowania cennych pomników nagrobnych można wspomóc, przekazując datek na nr konta: 61 8517 0007 0090 0935 3525 0002 z dopiskiem „Kwesta”. (rs)

Fot. R. Staszewski

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.