W Męczennicach trwa wydobywanie wraku radzieckiego samolotu. Znaleziono już pozostałości kabiny i ludzkie szczątki [zdjęcia] [video] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

W Męczennicach trwa wydobywanie wraku radzieckiego samolotu. Znaleziono już pozostałości kabiny i ludzkie szczątki [zdjęcia] [video]

0

Już drugi dzień eksploratorzy z kilku grup poszukiwawczych próbują wydobyć szczątki radzieckiego samolotu, który prawdopodobnie został zestrzelony w 1944 roku w okolicach wioski Męczennice w gminie Lipnik.

Jak zaznacza Kamil Bilski, prezes Stowarzyszenia “Wspólne Dziedzictwo”, które zorganizowało poszukiwania, maszyna, której szczątki tkwią w głębokim lessowym wąwozie, to zapewne Ił-2. W rozpoczętych wczoraj pracach archeologicznych uczestniczą poza członkami “Wspólnego Dziedzictwa”, także eksploratorzy z Fundacji Latebra i Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej “Szansa”. 

– Do tej pory znaleźliśmy pozostałości kabiny pilota, a także ludzkie kości, prawdopodobnie jednego z członków załogi – mówi Mateusz Migal, archeolog nadzorujący prace.

Istnieje szansa na ustalenia tożsamości lotnika. Będzie to możliwe, jeśli w trakcie poszukiwań uda się natrafić na jakiekolwiek tabliczki znamionowe lub nieśmiertelnik.

W drugiej połowie 1944 roku okolice Męczennic były areną zaciekłych walk frontowych. Miejscowa ludność została wówczas wysiedlona.

https://www.youtube.com/watch?v=xuKtnIQTPGA&feature=youtu.be&ab_channel=TygodnikNadwi%C5%9Bla%C5%84skiTV&fbclid=IwAR2DDSTAjoqermdowftCgYJQJBkQDLvzMWFVMsA6lIvWGL7FALxoL7y7ICA

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.