W niewielkim gronie uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

W niewielkim gronie uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych [zdjęcia]

0
1 z 38

1 marca przedstawiciele tarnobrzeskiego magistratu na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem,  zebrali się na placu  Antoniego Surowieckiego, aby uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pod pomnikiem mjra Hieronima Dekutowskiego pseud. Zapora obecni byli także: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bożena Kapuściak, dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega oraz członkowie Rady Miasta Tarnobrzega.

Historycy obliczają, że około 100 tys. ludzi podjęło walkę po wejściu na teren Polski Armii Czerwonej i po ustanowieniu nowego komunistycznego rządu. Niezgoda większości społeczeństwa na te zmiany polityczne, spowodowała powstanie tzw. konspiracji antykomunistycznej. Walczono honor i godną śmierć żołnierza polskiego z bronią w ręku – przybliżył wątek historyczny dr Tadeusz Zych.

Zobacz także: 
– “Diamenty”z Chmielowa na planie serialu “Ojciec Mateusz” [zdjęcia]

Spotykamy się w tym miejscu, niestety, jedynie kameralnie, w małej grupce tych, którzy pamiętają, dla których ważne jest to miejsce. Mówimy o żołnierzach niezłomnych. Tej terminologii używamy do określenia tych, którzy jako Polacy, jako patrioci, postanowili upominać się o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Wielu z nich zginęło, wielu z nich poległo lub zostało zamordowanych. Ten dzień na pewno dla nas, tarnobrzeżan jest ważny nie tylko ze względu na Hieronima Dekutowskiego. On jest ważny również dlatego, że pamięć o pokoleniach, które oddawały życie dla naszego kraju trzeba pielęgnować. Miejmy nadzieję, że już nigdy Polak Polakowi wrogiem nie będzie, bo Polska to nasze wspólne dzieło i choć czasem wiele nas różni, jesteśmy wciąż jednym wielkim wspaniałym narodem. Historia powinna nas tak kształtować, abyśmy o rzeczach wielkich dla narodu zawsze pamiętali – mówił z kolei prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

1 z 38
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.