W Sandomierzu będzie można oddać osocze

0

W Sandomierzu uruchomiony zostanie drugi punkt w województwie świętokrzyskim, w którym będzie można oddać osocze.

Obecnie osocze można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Niebawem taka możliwość będzie również w placówce centrum w Sandomierzu.

Informacje o zakupie w najbliższym czasie separatora i uruchomieniu go w sandomierskiej placówce przekazał mi Jerzy Stalmasiński, dyrektor RCKiK w Kielcach. Dyrekcja szpitala ustawi przed nią ogrzewany kontener dla osób, które będą dawcami – mówi starosta Marcin Piwnik’

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz szpitale w całej Polsce apelują o zgłaszanie się osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie ciężkiego przebiegu COVID-19. Po przetoczeniu, przeciwciała mają blokować namnażanie się wirusa w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem. Osocze ma być również składnikiem polskiego leku na COVID -19.

Osocze pobierane jest metodą plazmeferezy. W czasie pobierania z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 650 mililitrów osocza. Trwa to od 30 do 40 minut.

Pobrane osocze jest dzielone na dawki wielkości 100-200 mililitrów i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 mililitrów osocza.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.