W Stalowej Woli rusza akcja Pakiet S.O.S. Mieszkańcy powiatu otrzymają koperty "ratujące życie" - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 26 listopada
reklama

W Stalowej Woli rusza akcja Pakiet S.O.S. Mieszkańcy powiatu otrzymają koperty „ratujące życie”

0

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym została zainaugurowana akcja profilaktyczna „Pakiet S.O.S.”. Jest ona skierowana głównie do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych i ma na celu jak najszybsze dotarcie do niezbędnych informacji zdrowotnych przy nagłych wypadkach.

„Pakiet „S.O.S.”, czyli koperta w kolorze czerwonym z magnesem, zawiera kartę informacyjną, w której wpisuje się niezbędne informacje dotyczące jej właściciela tj. dane osobowe, telefony kontaktowe do osób najbliższych, główne choroby, miejsce przechowywania stale zażywanych leków i dokumentacji medycznej, kontakt do lekarza rodzinnego.

Umieszczenie koperty w widocznym i dostępnym miejscu w domu (najlepiej na lodówce), umożliwi ratownikom medycznym, policji, straży pożarnej w razie interwencji w nagłych wypadkach, dostęp do ważnych informacji medycznych, dzięki którym można uratować ludzkie życie.

Pakiet przygotowano także w wersji anglojęzycznej, np. dla kierowców wyjeżdżających za granicę, w razie nagłego zdarzenia służby nie będą mieć problemu z uzyskaniem najpotrzebniejszych danych.

– Pakiet z zawartymi informacjami na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Jako organizatorzy kampanii chcemy dotrzeć poprzez dzielnicowych, ale również w trakcie spotkań profilaktycznych i współpracy z podmiotami zajmującymi się osobami starszymi, do jak największej liczby osób na terenie powiatu, by „Pakiet S.O.S.” stał się dobrą praktyką w domach ludzi starszych i nie tylko, ponieważ pakiet ten można modyfikować – mówi asp. sztab. Robert Kotwica.

Druk kopert sfinansował Powiat Stalowowolski.
– Koperty zostaną przekazane przede wszystkim starszym, samotnie mieszkającym osobom w każdej gminie powiatu stalowowolskiego poprzez dzielnicowych, a także poprzez ośrodki pomocy społecznej. To akcja dobrowolna, każdy, kto chce, może taki pakiet umieścić na lodówce, bądź w innym widocznym miejscu w domu. Na razie jest to pilotaż akcji, zobaczymy jak przyjmie się wśród naszych mieszańców – mówi Janusz Zarzeczny.

Jak zaznacza mł. insp. Jacek Iracki, zastępca komendanta Policji, dane zawarte w formularzu są szczególnie istotne podczas nagłych wypadków. Służbom łatwiej jest pracować, gdy mają podstawowe informacje o osobie poszkodowanej, a także kontakt do jej osób bliskich. – Na razie zostało przygotowanych 200 kopert dla mieszkańców Stalowej Woli oraz po 100 dla mieszkańców pozostałych gmin. Będą je rozprowadzać dzielnicowi i policjanci z posterunków – mówi Jacek Iracki.
Dlatego też bardzo ważne jest to, by informacje zawarte w formularzu były aktualne. Ponadto, jak zaznacza Robert Kotwica, konieczne jest, by osoba wskazana do kontaktu w formularzu, wiedziała o tym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.